Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:45

"Alooo, gara, dom' doctor Chefani, care Comisie de Mediu, dom'le?!?..."

Punctul "diverse" de la ultima şedinţă de consiliu local a fost mai animat decât dezbaterile în sine, pe care preşedintele de şedinţă Ion Şerban le-a expediat în mai puţin de 45 minute. Însă când au luat cuvântul aleşii locali pentru a semnala diverse probleme cu care se confruntă cetăţenii din zonele pe care le reprezintă fiecare, a ieşit spectacol! Pe lista pe care a deschis-o Şerban la începutul şedinţei s-a înscris şi consilierul liberal, dr. Jean Chefani. Aşa cum am mai scris în acest colţ de pagină, tot respectul pentru cariera distinsului medic, om respectat în comunitate pentru nobila misiune pe care şi-a asumat-o îngrijind semenii aflaţi în suferinţă. Însă vârsta pare că începe să-şi spună cuvântul în cazul dumnealui, pentru că şi-a început astfel intervenţia: "Domnule primar, stimaţi colegi, toate bune şi frumoase, dar de atâta timp de când sunt consilier aşteptam şi eu raportul Comisiei de Mediu, să vedem cum şi-au făcut datoria doamnele de acolo... Starea de sănătate a populaţiei este foarte importantă şi trebuie să ştim ce măsuri au abordat. De aceea eu propun ca în şedinţa următoare să le chemăm la raport". Primul care s-a sesizat că este ceva în neregulă a fost consilierul Ştefan Dumitrache, care a încercat să intervină: "Care Comisie de Mediu, dom' doctor?... N-avem aşa ceva în Consiliul Local!" Jean Chefani şi-a continuat tirada imperturbabil, motiv pentru care a încercat să-l lămurească primarul Panţurescu: "Alooo, gara, dom' doctor, staţi aşa, dom'le, că nu e vorba despre Comisia de Mediu a Consiliului Local! Mă gândesc că este vorba despre Biroul Mediu din cadrul primăriei..." Imun la dialog, dom' doctor şi-a terminat tirada, în hohotele de râs ale colegilor consilieri şi cu primarul Panţurescu şi preşedintele de şedinţă Şerban dând din umeri şi din mâini a resemnată lehamite...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It