Nicolae Barbu: "Avem stabilită taxă de canalizare pentru Valea Iaşului şi Ungureni!"
Unul dintre punctele de pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Local Valea Iaşului din luna octombrie a fost stabilirea taxei de canalizare pe care abonaţii din satele amintite trebuie să o achite. "În urma expunerii de motive şi a discuţiilor care au avut loc în cadrul şedinţei şi a lămuririlor pe care membrii consiliului local le-au primit de la mine, s-a intrat în legalitate! Au fost citite apometrele din 170 gospodării care sunt branşate la canalizare la Valea Iaşului şi Ungureni, iar de la data citirii acestor aparate, abonaţii urmează să plătească un tarif de 1,74 lei/mc. Este acelaşi pe care îl plătesc şi locuitorii din satele Cerbureni, Mustăţeşti şi Valea Uleiului. De asemenea, s-a aprobat ca pentru perioada 1 iulie-31 octombrie, în funcţie de numărul de membri ai familiei, cei branşaţi vor trebui să plătească următoarele sume: familie formată dintr-o singură persoană, 50 lei; familie formată din două persoane, 100 lei şi familie formată din trei sau mai multe persoane, 200 lei. Proiectul de hotărâre a fost aprobat în unanimitate!", ne-a declarat edilul-şef al comunei Valea Iaşului, Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
