Argeşul a fost reprezentat la Târgul de Turism al României
În perioada 15-18 noiembrie, la ROMEXPO Bucureşti, în Pavilionul B2, s-a desfăşurat ediţia de toamnă a Târgului de Turism al României, eveniment la care a participat şi Consiliul Judeţean Argeş, cu un stand de prezentare a proiectului "Castrul Câmpulung Jidova - un simbol al Romei la graniţa dintre imperiu şi lumea barbară", proiect aflat în perioada de sustenabilitate. Pe parcursul celor patru zile de târg, vizitatorii au avut posibilitatea de a descoperi obiceiurile şi istoria romană, în cadrul standului de prezentare a Castrului Jidova - unul dintre cele mai bine păstrate situri din întreaga Dacie romană, fiind în acelaşi timp şi singurul castru de piatră. Acesta se află situat în apropierea drumului ce leagă Piteştiul de Câmpulung, la o distanţă de doar 6 km de acesta, iar prin intermediul lui se asigura trecerea spre Pasul Bran.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
