Încep lucrările la podul de la Cătăneşti, în Poienarii de Argeş!
Primarul Dragoş Boncea ne-a anunţat că investiţia de circa 400.000 lei, pentru construirea unui pod nou peste Pârâul Bolanului, va demara zilele acestea. În 19 noiembrie urmează să semneze ordinul de începere a lucrărilor pentru care s-au obţinut toate avizele şi s-a eliberat autorizaţia de construire. Acest pod va face legătura între satul Ceaureşti şi cătunul Cătăneşti, într-o zonă care se află în plină dezvoltare în ultimii ani şi spre care accesul se face prin albia râului. Dar nu este deloc unul facil, mai ales în perioade cu precipitaţii abundente sau iarna, mai ales pentru vehiculele autoutilitare ori speciale cum ar fi cele ale pompierilor sau Ambulanţei. "Recent am eliberat în zonă o autorizaţie de construire pentru o pensiune cu tot ceea ce trebuie. Acolo mai avem ferme agricole şi un atelier de producţie a unor cazane de ţuică şi aşteptăm materializarea altor intenţii anunţate deja. Oricum, numărul beneficiarilor acestui pod, la care trebuie să adăugăm locuitorii din zonă şi proprietarii de terenuri, se situează între 100 şi 200. Termenul de finalizare a construcţiei a fost stabilit la 24 luni, dar el va depinde în primul rând de sumele pe care le vom avea la dispoziţie pentru a acoperi costurile lucrărilor executate. Atunci când va fi dat în folosinţă, perspectivele de dezvoltare a zonei vor creşte substanţial", şi-a exprimat speranţa primarul Dragoş Boncea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
