Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 14:45

S-a aprins "Flacăra Centenarului" şi la Albeştii de Argeş!

Duminică, şi comuna Albeştii de Argeş a celebrat Centenarul, aducând omagiul eroilor din localitate care şi-au jertit vieţile pe frontul Primului Război Mondial, pentru îndeplinirea idealului României Mari. În anul 1922 se ridica în comuna Albeştii de Argeş unul dintre primele monumente în memoria eroilor. În jurul Monumentului Eroilor comunei Albeştii de Argeş, străjuit de două tunuri, mărturii ale vitejiei şi sacrificiului, pe faţada căruia sunt încrustate în piatră numele celor care s-au jertit în luptă, s-au adunat, în semn de respect şi recunoştinţă, localnicii, precum şi invitaţii din judeţ, printre care senatorul Cristina Stocheci, secretarul de stat în cadrul Ministerului Dezvoltării, Nicolae Tudose, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, vicepreşedintele Ion Mînzînă, subprefectul Adrian Bughiu, deputatul Dănuţ Bica, primarul municipiului Curtea de Argeş, Constantin Panţurescu, preşedintele PNL Argeş, Adrian Miuţescu, primarii localităţilor învecinate comunei, consilieri judeţeni, precum şi alţi reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene.

Manifestarea a debutat cu intonarea Imnului Naţional de către Fanfara "Argeşul" a Centrului Cultural Judeţean Argeş. După slujba religioasă de pomenire a celor ce şi-au dat viaţa pentru ţară, oficiată de un sobor de preoţi din comună, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu, împreună cu primarul comunei, Gabriel Popa, au aprins Flacăra Centenarului la monumentul închinat eroilor. Totodată, toţi cei prezenţi au descoperit istoria comunei Albeştii de Argeş, de la prima atestare documentară, la vremurile lui Ţepeş Vodă, până în prezent, adevărate dovezi ale sacrificiilor şi credinţei albeştenilor.

În memoria eroilor, primarul şi consilierii locali au depus o coroană de flori la monument, iar preşedintele C.J. Argeş a înmânat urmaşilor diplome centenare. De asemenea, în încheiere, elevii de la Şcoala Gimnazială Albeştii de Argeş au susţinut un emoţionant program artistic, interpretând cântece şi poezii patriotice. Nu întâmplător, Monumentul Eroilor este amplasat în imediata apropiere a şcolii, astfel încât tinerele generaţii să fie conştiente de sacrificiul înaintaşilor, dar mai ales să fie mândre de moştenirea lor!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It