Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:05

La Arefu, deszăpezirea se face în regie proprie

Edilii nordicei comune de pe Valea Argeşului au investit serios cu ani în urmă în dotarea proprie cu o basculantă de şantier marca Tatra şi un tractor cu remorcă la care se pot ataşa şi lame pentru deszăpezire. În consecinţă, nu s-au mai cheltuit bani pe contracte cu firme pentru deszăpezirile din timpul iernii, realizându-se şi economii substanţiale. Acestea au condus spre recuperarea mai rapidă a investiţiilor de achiziţionare a utilajelor necesare. Ca de fiecare dată, există stocuri de material antiderapant, ne-a informat primarul Gheorghe Stoican. Împreună cu angajaţii din subordine, a avut o toamnă destul de aglomerată în lucrări, între care nu poate fi ignorată construcţia cu mijloace proprii a unui pod în Arefu spre zone şi proprietăţi care altfel ar fi rămas izolate. "Soluţia aleasă este una provizorie, deoarece cea finală prevede un pod mai mare, care se va realiza concomitent cu reparaţia şi asfaltarea drumului principal spre centrul comunei", a spus primarul Gheorghe Stoican, care era preocupat şi de stadiul în care se găsea investiţia în staţiunea turistică alpină realizată prin ADI Molivişu, alături de ceilalţi parteneri - administraţiile publoce locale de la Brăduleţ, Cicăneşti şi de Consiliul Judeţean Argeş. Practic s-a ajuns la faza scoaterii definitive din circuitul forestier a unui teren în suprafaţă de circa 600 mp, fără de care nu se putea merge mai departe.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It