Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:05

Şcoala de la Albeşti se modernizează prin investiţii de circa 3 miliarde lei vechi

După cum v-am informat deja, duminică s-a aprins la Albeşti "Flacăra Centenarului". Evenimentul s-a desfăşurat în faţa Şcolii Gimnaziale din satul Pământeni, în imediata vecinătate a sediului administraţiei publice locale, în prezenţa autorităţilor comunale şi a populaţiei, precum şi a celor judeţene, în frunte cu preşedintele Dan Manu şi subprefectul Adrian Bughiu, alături de care s-au regăsit şi alţi invitaţi de marcă. A fost un prilej pentru primarul Gabriel Popa, cel care a declarat că pentru dumnealui şcoala a fost şi rămâne o prioritate, de a-i arăta preşedintelui Consiliului Judeţean, dr. Dan Manu, modul în care s-a investit suma de 230.000 lei primită pentru amenajarea unor toalete moderne şi a schimbării centralei termice. Şcoala condusă de prof. Claudia Lifoe a fost vizitată şi conducerea judeţeană a discutat şi cu elevii. La final, preşedintele Dan Manu s-a declarat mulţumit de ceea ce a văzut şi s-a angajat că sprijinul de la judeţ va continua atât pentru şcolile din Albeşti, dar şi pentru rezolvarea unor probleme de infrastructură ce vizează apa şi canalizare, precum şi drumurile. "Ca primar aflat la primul mandat, am reuşit să obţin sprijinul necesar pentru continuarea şi demararea unor noi investiţii de dezvoltare a localităţii. Până acum, în cei doi ani de când am preluat mandatul, investiţiile destinate şcolilor se cifrează la circa 400.000 lei. Astfel, încă din luna septembrie am declanşat acţiunile de modernizare la clădirea şcolii din centrul comunei, pe baza unor finanţări primite de la Consiliul Judeţean, dar şi de la bugetul local - care a însumat vreo 60.000 lei - şi prin care am schimbat o parte din lambriurile de pe holurile pe care vom monta şi gresie. Noi ţinem să oferim celor aproximativ 380 elevi şi cadrelor didactice cele mai bune condiţii pentru desfăşurarea unui proces instructiv-educativ de calitate. Este, dacă vreţi, modul în care noi ne îngrijim de viitor, ca nişte oameni responsabili ce suntem!", a concluzionat primarul Gabriel Popa. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It