Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:07

Păstorii de la Muşăteşti aşteaptă despăgubirile pentru masacrul a 48 de oi

După cum v-am informat deja, marţi au sosit la sediul administraţiei publice locale reprezentanţii Gărzii Forestiere, ai Gărzii de Mediu, ai Fondului cinegetic, însoţiţi de medicul veterinar de zonă şi de cel localnic. "Am mers împreună cu dumnealor la faţa locului, unde s-a procedat la inventarierea animalelor prăpădite de haita de lupi care atacase în noaptea de luni spre marţi stâna respectivă. Numărul lor corect era de 48, cu 4 mai multe decât se anunţase iniţial. S-a întocmit documentaţia legală, care va fi înaintată forurilor în drept cu propunerea pentru acordarea de despăgubiri proprietarilor de animale. Asta deoarece s-a constatat că sesizarea era bazată pe fapte reale şi, în plus, se întruneau condiţiile legale pentru acordarea lor", ne-a declarat primarul Constantin Oancea, care a ţinut să le mulţumească celor care s-au deplasat la Muşăteşti pentru promptitudinea cu care ajunseseră acolo şi pentru profesionalismul cu care s-a acţionat. Aşa cum era de aşteptat, s-a evitat cu grijă să se pomenească despre măsuri de prevenire a unor noi atacuri ale jivinelor asupra animalelor din gospodăriile oamenilor. Încă o dată ne vedem siliţi să constatăm că pentru unele dintre autorităţi, mai importante decât semenii sunt animalele sălbatice...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It