Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:07

În fruntea unui sobor de preoţi, ÎPS Calinic a oficiat slujba de hram la biserica din Galeşu

În satul Galeşu, format de ardelenii care au trecut Carpaţii, la aproximativ 1 kilometru de drumul principal ce străbate comuna Brăduleţ, s-a construit la începutul secolului al XIX-lea o biserică din lemn care a preluat hramul din satul Galeş aflat în Mărginimea Sibiului. Mai târziu, biserica zidită din piatră la 1877 a fost construită pe locul celei de lemn, după ce aceasta a fost distrusă de foc. Deşi s-au adăugat în timp şi alte hramuri, cel mai important pentru parohie este cel care a fost sărbătorit miercuri, închinat Intrării Maicii Domnului în Biserică. Foarte mulţi credincioşi îmbrăcaţi în frumosul port tradiţional au participat la Sfânta Liturghie oficiată de ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Cu această ocazie a fost săvârşită şi slujba parastasului pentru toţi ctitorii şi binefăcătorii bisericii. Chiriarhul eparhiei a vorbit despre însemnătatea praznicului, amintind că participarea credincioşilor la sfintele slujbe în biserică se poate asemăna cu lucrarea părinţilor Ioachim şi Ana care au dus pe pruncuţa Maria în Templul de la Ierusalim. De asemenea, ierarhul argeşean a prezentat credincioşilor anumite detalii legate de sfinţirea Catedralei Naţionale.

Biserica de zid construită în anul 1877 a fost mistuită de foc în anul 1920. În numai 6 ani, sub coordonarea părintelui învăţător Gheorghe Minculescu, este construită a doua biserică de zid. În dimineaţa zilei de 3 iulie 1978, găleşenii asistau cu mare amărăciune la o scenă dezolantă: ca un blestem, biserica satului se făcuse scrum pentru a treia oară, lovită fiind de trăsnet. Durerea nu i-a dezarmat însă pe oamenii satului, care şi-au adunat forţele şi, asemeni înaintaşilor lor, au ridicat alt sfânt locaş, animaţi de credinţa în Dumnezeu şi de speranţă. În mai puţin de 3 luni, întreaga construcţie a fost reclădită, urmând ca biserica să fie repictată. A fost retârnosită în vara anului 1980 şi dăinuie şi astăzi, fiind locul de reculegere, de închinăciune şi leagăn de credinţă pentru întreaga comunitate găleşeană. În final, elevii Şcolii Gimnaziale din Galeşu, îmbrăcaţi în frumoasele costume populare, au prezentat un scurt program de cântece patriotice.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It