Se finalizează împodobirea municipiului Curtea de Argeş pentru sărbători - "Avem unul dintre cei mai frumoşi brazi din judeţ, şi poate chiar din ţară!"
Declaraţia plină de mândrie a primarului Constantin Panţurescu este pe deplin justificată: bradul adus zilele trecute şi montat pe platoul de lângă Sala Municipală de Sport are - potrivit declaraţiei sale - o înălţime de circa 13-14 m, o coroană bogată şi reprezintă un superb exemplar de conifer adus din semeţul Masiv al Făgăraşului. "Practic, cu împodobirea bradului, am intrat în faza finală a pavoazării oraşului pentru Sărbătorile de Iarnă din acest an al Centenarului Marii Uniri. La 1 Decembrie vom sărbători Ziua Naţională cu mai mult fast decât în alţi ani. Din programul cuprinzător pe care-l definitivăm cu conducerea Unităţii Militare de Vânători de Munte nu vor lipsi expunerea de tehnică de luptă pe platoul de la Biserica Domnească, defilarea trupelor pe Bulevardul Basarabilor, depunerea de coroane de flori la statuia lui Mihai Viteazul din faţa Muzeului, la Monumentul Veteranilor de la Centrul de Cultură şi Arte, la troiţa de la intrarea în Plopiş, la Mănăstire şi în alte locuri. După ora 16.30-17.00 vom avea o defilare cu torţe pe traseul Biserica Domnească-Mănăstirea Argeşului de pe Bulevardul Basarabilor, apoi, la căderea întunericului, se va da startul la iluminatul de sărbători care va dura, conform tradiţiei, până la prăznuirea sărbătorii creştine a Sf. Ioan", a spus primarul Panţurescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
