Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:04

Program festiv de Centenar la Şcoala "Toma Brătianu", din Şuici

Vrednicul colectiv de cadre didactice condus de către directorul Narcisa Niţă a pregătit cu mare grijă festivităţile prilejuite de Centenarul Marii Uniri. Astfel, joi, de la ora 10.30, va începe programul artistic pe care preşcolarii şi elevii din ciclul primar de la şcoala din Rudeni îl vor prezenta cu talentul şi însufleţirea caracteristică vârstei. El va fi alcătuit din recitări de poezii legate de eveniment şi cu cântece patriotice. De la ora 12.00, ne-a informat directorul Niţă, la Şcoala Gimnazială "Toma Brătianu" din centrul comunei se va desfăşura amplul program cultural artistic, din care nu vor lipsi intonarea Imnului Naţional, un referat prezentat de către profesorul de Istorie, prin care elevii vor putea înţelege importanţa actului istoric de la 1 Decembrie 1918, când s-a făurit România Mare, după care vor urma momentele artistice, inclusiv scenete şi dramatizări, în care aceştia şi-au dovedit talentul cu fiecare ocazie. De fapt, elevii de la Şuici sunt fruntaşi la învăţătură, fapt dovedit de rezultatele obţinute la Testele Naţionale şi la admiterea în licee, făcându-i mândri pe părinţii lor şi oferind calitatea muncii comune desfăşurate cu cadrele didactice. Va fi un prilej pentru toţi de a ura "La Mulţi Ani, România!".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It