La Cepari se lucrează la alimentarea cu apă de la Urluieşti - "Am depus cerere pentru prima tranşă de 500.000 lei!"
Declaraţia îi aparţine primarului Cristian Ciobanu, care este mai mult pe drumuri pentru depunerea de noi proiecte pe la Ministerul Dezvoltării, dar şi unde mai este solicitat. Una dintre principalele lucrări de investiţii din comună este realizarea unei reţele de alimentare cu apă la Urluieşti, investiţie finanţată pe baza unui proiect depus pe PNDL2. Aceasta este pe mai mulţi ani, iar lucrările urmează să se încheie în 2020. Ea a fost demarată şi constructorul a depus cerere pentru achitarea costurilor lucrărilor deja executate. Administraţia publică locală a întocmit documentaţia legală pentru prima tranşă a plăţilor în sumă de 500.000 lei. "Din discuţiile cu constructorul, am reţinut că va lucra atâta timp cât vor permite condiţiile meteorologice. Oricum, deocamdată suntem cam la aproape 10% nivel de execuţie al acestor lucrări", a declarat primarul Cristian Ciobanu. De reţinut ar fi faptul că, în urmă cu câtva timp, Primăria Cepari a primit de la Consiliul Judeţean Argeş suma de 100.000 lei pentru cofinanţarea lucrărilor de alimentare cu apă. Cu rezervele alocate de la buget tot în acest scop, s-a rotunjit până la suma de 300.000 lei.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
