Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:52

Şerban nu se pierde în jumătăţi de măsură: "Nu vrea contabilul?... Atunci, să plece!"

Aceasta a fost soluţia radicală propusă de către Ion Şerban în ultima şedinţă a Adunării Generale a Acţionarilor de la S.C. AQUATERM S.A., când managerul Gabriel Nastea şi-a exprimat îndoiala că va putea să-şi recupereze banii neîncasaţi pentru perioada 1 iulie-22 august. Atunci, din cauza unor disfuncţionalităţi a cărei responsabilitate se aruncă încă peste gard de către toţi cei implicaţi, acesta rămăsese în aer cu contractul de manager, căci nu se întrunise A.G.A. în termenul legal. Gaura din buzunarul propriu se cifrează pentru Nastea la 11.250 lei şi încercarea de a o acoperi cu ajutorul acţionarilor a adunat două ratări consecutive. Mai întâi a fost cea din 15 noiembrie, când i s-a votat al patrulea mandat interimar şi apoi cea din 26 noiembrie. În ambele cazuri, membrii A.G.A. au votat pentru amânarea solicitată de către Ştefan Dumitrache până la apariţia unor clarificări şi garanţii că nu se încălca legea. În cursul discuţiilor destul de tensionate, s-a sugerat ca Nastea să-şi recupereze banii de la firmă pe baza punctului de vedere prezentat de juristul societăţii, Răzvan Bădescu. "Dacă vei greşi, Curtea de Conturi îţi va lua banii înapoi, cum a păţit-o şi predecesorul", i s-a spus managerului păgubaş, care şi-a exprimat îndoiala că va primi satisfacţie din partea financiarului societăţii. Atunci a izbucnit Şerban, atacând deschis poziţia fostului director economic din "epoca Bolovan" - Lidia Popescu. Oricum, nici una, nici cealaltă nu reprezintă rezolvări legale ale unei probleme destul de încâlcite...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It