100 de ani de la Marea Unire: "Stop festivism, start Unire!"
De Centenar, peste 10.000 români din toate colţurile ţării şi din diaspora au mărşăluit pe străzile din Alba Iulia cerând unirea cu Republica Moldova. La Marşul Unirii, organizat de Platforma Unionistă Acţiunea 2012, au fost prezenţi şi basarabeni, nord-bucovineni, români din mai multe state europene şi din judeţe ale României, inclusiv din Covasna, Harghita şi Mureş. "Astăzi, de 1 Decembrie, în ziua în care îi omagiem pe înaintaşii noştri, făuritori ai Marii Uniri, şi când tragem linie şi vedem că Basarabia nu e acasă, am adunat la Alba Iulia laolaltă toate componentele societăţii, indiferent de viziuni, pentru a spune că a venit momentul să oprim festivismul Centenarului şi să dăm startul Unirii!", a declarat George Simion, preşedintele Acţiunii 2012. La manifestaţia stradală a fost intonat imnul României, au fost fluturate steaguri tricolore orizontale, ca la 1918, s-au scandat mesajele "Unitate naţională!", "Basarabia e România!", "Unire!", "România n-a avut graniţă la Prut!", "Trăiască şi-nflorească Moldova, Ardealul şi Ţara Românească!" şi s-au cântat piese patriotice, ca "Acolo este ţara mea" sau "Treceţi, batalioane, române, Carpaţii". La finalul marşului, în faţa Monumentului Unirii, participanţii au transmis un mesaj de solidaritate naţională şi de îndemn la realizarea unui nou proiect de ţară al României şi al tuturor românilor: Reunirea!
Demn de remarcat este faptul că la Alba Iulia au ajuns şi delegaţii din Argeş. Astfel, de la Corbi, primarul Virgil Baciu a ajuns însoţit de 100 dintre consăteni. Tot din zona de nord au mai semnat prezent delegaţiile de la Valea Iaşului, Brăduleţ, Poienarii de Argeş, cu primarii Nicolae Barbu, Evlampie Alecu şi Dragoş Boncea. Vom reveni cu amănunte asupra pelerinajului spre Cetatea Unirii!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
