Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:53

Cu o "gaură" de 11.250 lei în buzunar, managerul Gabriel Nastea rămâne fraierul de serviciu de la AQUATERM!

Analizând ceea ce s-a întâmplat în perioada şirului de interimate acordate de A.G.A. managerului trimis să-l înlocuiască pe retrasul la pensie Ion Bolovan, devine tot mai limpede că s-a căutat şi s-a găsit persoana potrivită pentru a fi aruncată în gura lupului. Numirea lui Gabriel Nastea la conducerea AQUATERM-ului a încurcat multe socoteli, planuri de mărire sau cutume prin care unii se mai atingeau şi ei de oala cu miere a câştigului netaxat legal. Faptul a fost dovedit prin auditul ordonat de către primarul Constantin Panţurescu, ignorat de către membrii A.G.A. şi de furturile de apă descoperite, dar date spre soluţionare Comisiei interne de disciplină, şi nu a organelor de cercetare, aşa cum ar fi fost normal şi legal. Acest secret al firmei a fost dat pe faţă în şedinţa din 15 noiembrie, când lui Nastea i s-a dat cel de-al patrulea mandat interimar de conducere la S.C. AQUATERM S.A. Greu de spus dacă (re)numitul pe funcţie are o oarecare doză de masochism acceptând să rămână în continuare singur împotriva grupurilor de interese divergente din firmă ori a început să-i placă poziţia şi salariul, din care - după cum se ştie - a rămas cu 11.250 lei neîncasaţi pentru perioada 1 iulie-22 august...

Dacă lui Nastea nu i s-a putut trage scaunul de sub fund, a fost "operat" la buzunar!

Unul dintre mandatele interimare acordate lui Gabriel Nastea expira la 1 iulie. Convocarea acţionarilor în zilele lui iunie n-a avut succes, căci n-au semnat toţi documentul legal şi procedura a trebuit să fie reluată prin îndeplinirea unor termene stricte. Soluţionarea cauzei a venit abia în 22 august, însă managerul s-a trezit că n-a fost plătit pentru perioada cât n-a avut mandat. Încercările sale de a-şi recupera cumva banii n-au fost încununate de succes. Reclamaţia depusă la firma pe care o conducea a primit punctul de vedere al consilierului juridic Răzvan Bădescu, înregistrat sub nr. 2704/26.09.2018, din care redăm esenţa: "Precizăm că pentru perioada 01.07.2018-22.08.2018 nu există un document din care să rezulte că aţi deţinut funcţia de administrator, însă pentru a dovedi acest lucru şi pentru a putea fi remunerat, puteţi solicita Adunării Generale a Acţionarilor a S.C. AQUATERM AG '98 S.A. să ia act de acest lucru şi să emită o hotărâre în acest sens, ţinând cont de art. 54 alin 2, art. 72 şi art. 153 din Legea nr. 31/1990, raportat la art. 1552 din Codul civil..."

Este exact ceea ce a făcut Gabriel Nastea la şedinţa A.G.A. din 26 noiembrie, bazat pe textul legal invocat de Bădescu, în care era scris negru pe alb: "... administratorul societăţii pe acţiuni al cărui mandat a expirat fără a exista un act de numire a unui nou administrator şi o acceptare din partea acestuia, deţine prerogativele reprezentării atâta timp cât încetarea funcţiei nu a fost publicată în conformitate cu legea". 

"Aţi lucrat cumva <<la negru>>, d-le Nastea?..."

Aceasta a fost întrebarea pe care i-a adresat-o acţionarul Ionel Păunescu după ce a văzut că argumentele managerului de la AQUATERM nu-i impresiona pe colegii ce nu voiau să rişte eventuale încălcări ale legii. Ştefan Dumitrache solicitase şi anterior amânarea unei decizii şi a revenit cu propunerea susţinând că luase legătura cu mai mulţi specialişti în astfel de speţe, care promiseseră să dea puncte de vedere după sărbători. Şi cum Nastea insista cu faptul că el fusese la serviciu în perioada 1 iulie -22 august, Cristian Mitrofan i-a replicat că acţionarii nu puteau certifica respectiva prezenţă. Ion Şerban a susţinut pe de o parte faptul că nu se îndepliniseră prevederile cu publicarea încetării mandatului, dar n-a ignorat nici faptul că acesta era practic încheiat la 1 iulie. Divergenţele de opinii veneau practic din interpretările diferite ale legilor mai vechi sau mai noi, din care unele se cam băteau cap în cap şi care fuseseră folosite fie din prostie, fie  cu bună ştiinţă pentru a mări confuzia şi a conduce spre o stare de haos în firmă. În consecinţă, i-a sugerat să-şi rezolve problema în interior, căci dacă va greşi, Curtea de Conturi îi va lua banii înapoi. La această opinie s-au raliat majoritatea colegilor din A.G.A. Ionel Păunescu a reiterat propunerea de a i se mări lui Gabriel Nastea indemnizaţia în acest mandat astfel încât să-şi acopere paguba de 11.250 lei, dar n-a găsit alţi susţinători. Până la urmă s-a votat o nouă amânare a soluţionării problemei indemnizaţiei lui Nastea, care se vede obligat să-şi ia banii de la firmă, tot aşa cum şi-au încasat drepturile salariale şi angajaţii din subordine în perioada iulie-august pe baza semnăturilor sale, deşi n-avea contract de manager în vigoare. E cam cusută cu aţă albă, nu credeţi, d-lor acţionari?... Gabriel Nastea a fost trimis la AQUATERM pentru a-i ţine lumânarea şi a-i veghea moartea, dovadă fiind faptul că acum a dispărut interesul de a-i lua locul. Ba mai mult, după ceea ce se vede, poţi da cu tunul după un candidat la postul de manager acolo, în actualele condiţii! Ceea ce înseamnă că se ştiu unele lucruri care nu sunt pentru muritorii de rând...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It