Brăduleţul a fost reprezentat la Alba Iulia!
Aşa după cum v-am relatat deja, după ce s-a marcat pe plan local Centenarul Marii Uniri, inclusiv prin pomenirea şi depunerea de coroane la monumentele dedicate eroilor din satele Brăduleţ, Brăduleţ şi Galeş, o delegaţie de locuitori din comuna de pe Valea Vâlsanului s-a deplasat la Alba Iulia. Primarul Evlampie Alecu, iniţiatorul acestui veritabil pelerinaj spre locul în care la 1 Decembrie 1918 s-a scris istorie, a ajuns cu însoţitorii la destinaţie fără probleme. Acolo s-a întâlnit cu fraţii din Mărginimea Sibiului, de unde s-au băjenit în Ţara Românească, prin secolul al XVIII-lea, strămoşii ce nu mai puteau îndura jugul austriac, dar şi cu cei din judeţele muntene membre ale asociaţiei, precum cei din Gorj sau din Vălcea. Împreună au defilat începând cu ora 09.00 în cadrul paradei portului şi dansurilor tradiţionale din toate zonele istorice ale României, transmiţând mesajul solidarităţii naţionale către întreaga lume. Argeşenii din Brăduleţ au participat la toate evenimentele desfăşurate la Alba Iulia şi, spre seară, au luat drumul spre casele lor, unde au ajuns sănătoşi la câteva ore bune după ce se lăsase întunericul, mai bogaţi în amintiri de neuitat!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
