Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 15:45

Pelerinaj la locul naşterii României Mari

Aşa a caracterizat primarul Nicolae Barbu deplasarea unei delegaţii de la Valea Iaşului la Alba Iulia, pentru a participa la festivităţile prilejuite de Centenarul Unirii tuturor ţinuturilor locuite de români. Legislativul local aprobase în şedinţa din data de 28 noiembrie un proiect de hotărâre pentru decontarea cheltuielilor prilejuite de deplasarea în Cetatea Unirii. Iniţiatorul proiectului, primarul, le-a explicat consilierilor locali că - în principiu - se pune problema decontării combustibilului şi, eventual, pentru masa şi cazarea delegaţilor (în caz excepţional). Vasile Gheorghiu a cerut să se precizeze în dispozitivul hotărârii şi în procesul verbal de şedinţă numărul persoanelor care vor alcătui delegaţia. Nicolae Barbu i-a răspuns că deplasarea va fi pentru maxim 10 persoane şi că se va face cu autoturisme. Preşedintele de şedinţă, Vasile Ungureanu, după un calcul sumar, a apreciat că suma de luat în calcul era de aproximativ 2.000 lei, astfel că proiectul de hotărâre a fost aprobat în unanimitate. 

"Am plecat sâmbătă dimineaţa, cam pe la ora 02.30, din Valea Iaşului cu două autoturisme, ce ofereau spaţiu suficient pentru delegaţi. M-au însoţit viceprimarul Cristian Enescu, Sorinel Calea, Ionuţ Hodoş şi bibliotecara Mirela Dragomir - precum şi alţi doi cetăţeni. Am ajuns fără probleme la destinaţie în jurul orei 06.00, pe traseul spre Sibiu-Sebeş-Alba Iulia. Faptul că am fost atât de matinali ne-a permis intrarea în oraş şi parcarea aproape de centrul său. Am ţinut legătura cu prietenul Virgil Baciu, care a deplasat acolo circa 100 persoane şi ne-am întâlnit acolo şi cu primarul Anatolie Doibani, din Baimaclia, Republica Moldova, localitate cu care şi Valea Iaşului şi Corbii sunt înfrăţite. Acesta sosise la Alba Iulia cu mai mulţi consăteni care au făcut deplasarea într-un microbuz. Din Argeş ne-am mai întâlnit la acele festivităţi cu primarii Dragoş Boncea, de la Poienarii de Argeş şi cu Gheorghe Voicu, de la Bîrla. Din câte ştiu, n-a lipsit o delegaţie de circa 20 persoane, de la Corbeni, alcătuită mai ales din elevi şi din tineri. Dintre personalităţile politice, am remarcat prezenţa unei delegaţii liberale conduse de liderul naţional, Ludovic Orban, alături de care s-au regăsit argeşeanul Adrian Miuţescu, arădeanul Gheorghe Falcă sau moldoveanul Gheorghe Flutur. N-au lipsit reprezentanţii organizaţiei judeţene a PSD sau parlamentari ai acestei formaţiuni politice. Impresionant mi s-a părut faptul că toate regiunile istorice ale ţării au fost reprezentate la festivităţile de la Alba Iulia, începând cu Maramureşul, de unde au venit nişte tineri cu carul cu boi şi sfârşind cu cei pe care voinţa marilor puteri i-au înstrăinat, rupându-i de fraţii lor, cum s-a întâmplat cu cei din Basarabia şi din Bucovina. Demn de remarcat a fost şi faptul că au spus prezent şi reprezentanţi ai diasporei, oameni care muncesc în afara hotarelor ţării, dar care şi-au păstrat rădăcinile adânc înfipte în pământul natal. În tot oraşul s-au desfăşurat după paradă o sumedenie de spectacole cu tematică patriotică sau tradiţională, în care s-a manifestat plenar veşnicia spiritului românesc. Timpul a trecut destul de repede, căci am socializat cu ceilalţi şi, deşi a fost destul de frig, căci şi pe la ora 14.00 erau doar minus 2 sau 3 grade Celsius - aşa cum a fost cam în toată ţara - ne-am simţit în largul nostru. După ce a sosit preşedintele Klaus Iohannis şi şi-a rostit discursul urmat de baia de mulţime, pe la ora 17.00 a început retragerea celor veniţi de departe. Ca să n-o mai lungesc, noi am ajuns la Valea Iaşului în jurul orei 22.00 şi am convenit că evenimentele la care participasem au fost de-a dreptul memorabile, de povestit nepoţilor, ca o lecţie pentru altă sută de ani!", a încheiat primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It