Pe DN 73C, la Valea Iaşului, s-a sfinţit o cruce!
Duminică, după slujba de la biserica din centrul comunei, credincioşii ortodocşi, consilierii parohiali şi reprezentanţi ai autorităţilor publice - primarul Nicolae Barbu şi consilierul local Oliver Bucur - au participat la o altă slujbă, de sfinţire a unei cruci ridicate pe marginea DN 73C Câmpulung-Curtea de Argeş-Rm. Vâlcea. "A fost o iniţiativă mai veche a preotului paroh Aurel Băieţii, la care eu m-am alăturat cu bucurie. Generoasa idee nu s-a putut materializa timp de câţiva ani, deoarece nu s-au găsit fondurile necesare pentru lucrări. Acum vreo două luni de zile s-a votat o hotărâre de consiliu pentru amplasare şi am avut bucuria ca în anul Centenarului, în 2 decembrie, după ce ne-am întors de la Alba Iulia, să participăm alături de circa 50 cetăţeni la slujba de sfinţire a crucii. Aceasta a fost înălţată la intrarea în comună, în perimetrul dintre terenul de sport şi Dispensarul veterinar. Mai sunt unele finisaje de executat, dar imaginea pe care o dă este deja impresionantă!", ne-a declarat primarul Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
