În ciuda obiecţiilor secretarului Radu Chirca, A.G.A. l-a împuternicit pe Panţurescu să semneze contractul de manager la AQUATERM!
În ultima şedinţă a organismului colectiv de conducere al firmei aparţinând de Consiliul Local Curtea de Argeş, s-a ajuns la o controversă mai puţin obişnuită între secretarul primăriei, Radu Chirca şi consilierii locali, care sunt şi membri ai Adunării Generale a Acţionarilor. Obiectul neînţelegerii era dreptul primarului de a semna sau nu cel de-al patrulea contract de mandat cu managerul interimar Gabriel Nastea, conform proiectului de hotărâre înscris la punctul 2 al ordinii de zi a şedinţei. Secretarul Radu Chirca a invocat prevederile Ordonanţei de Guvern nr. 109 şi a spus că nu primarul Constantin Panţurescu trebuie să semneze acest contract cu managerului. Cum în alte ocazii similare nu se contestase acest drept sau obligaţie - ce-o fi fost - afirmaţia omului care dă girul legislativ în primărie a stârnit destulă uimire în rândurile asistenţei. Ştefan Dumitrache, managerul Muzeului Municipal, a intervenit imediat din dubla calitate de consilier local şi de acţionar la firmă şi a precizat că după ce A.G.A. a numit administratorul, este datoria legislativului să-l împuternicească printr-o hotărâre pe şeful administraţiei municipale să semneze acel contract de mandat. Ion Şerban şi Mădălin Marinescu l-au susţinut pe colegul Dumitrache argumentând atât cu precedentele ocazii, cât şi cu practica din alte UAT-uri din ţară. Unanim aceştia au considerat că trebuia ca legislativul municipal să-l împuternicească pe şeful administraţiei ca să semneze acel contract. "Numai să vrea şi primarul să semneze acest contract!..." - a detensionat Constantin Panţurescu situaţia din sală. Votul a fost favorabil opiniei acţionarilor şi s-a dat şi hotărârea de rigoare prin care Nastea putea să-şi primească legal drepturile băneşti, nu cum se întâmplase în vară.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
