Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:02

Anatol Doibani, primarul din Baimaclia, a primit buletin de Corbi!

După cum v-am informat deja, o delegaţie impresionantă de circa 100 persoane a fost prezentă alături de primarul Virgil Baciu la festivităţile prilejuite de aniversarea Centenarului Marii Uniri, de la Alba Iulia. Deplasarea s-a făcut cu acoperirea costurilor pentru transport şi masă de către Asociaţia "Corbii de Piatră", o fundaţie diferită de asociaţia crescătorilor de animale cu acelaşi nume. "Alături de noi a fost şi preşedintele Dumitru Bobeanu, deplasarea s-a făcut cu două autocare şi am ajuns fără probleme la destinaţie. Acolo, Ansamblul Ciobănaşul şi ceilalţi soli ai comunităţii din Corbi au fost remarcaţi pentru autenticitatea costumelor, a folclorului şi tradiţiilor de către reprezentanţii celorlalte comunităţi româneşti veniţi din ţară sau din străinătate. Din solia noastră au făcut parte 7-8 angajaţi ai primăriei, foarte mulţi elevi şi tineri care s-au îmbogăţit cu amintirea participării la un eveniment istoric, dar şi cetăţeni maturi şi vârstnici. La Alba Iulia ne-am întâlnit cu fratele nostru, Anatol Doibani, primarul din Baimaclia, raionul Căuşeni, cu care comuna noastră şi Valea Iaşului s-a înfrăţit în luna martie. Dumnealui a sosit împreună cu omologul de la Coşcalia, Elena Eşanu şi cu alţi români de peste Prut. Împreună cu primarul de la Poienarii de Argeş, Dragoş Boncea, sosit împreună cu omul de afaceri Dan Vasile şi cu alţi argeşeni, precum Nicolae Barbu, de la Valea Iaşului sau Evlampie Alecu, de la Brăduleţ, am dus la Alba Iulia - unde la 1 Decembrie 2018, ca şi în urmă cu un secol, bătea inima României pe care o visăm toţi reîntregită şi cu toţi copiii adunaţi la sân - mesajul de solidaritate al compatrioţilor din Argeş. Ne-am întors cu bine acasă şi trebuie să vă spun că n-am venit singuri, ci cu fratele Anatol Doibani. Luni, în data de 3 decembrie, dumnealui a avut bucuria să-şi ridice buletinul de Corbi, document care era gata cu câtva timp înainte şi aştepta să intre în posesia sa. A fost un gest simbolic, care mărturiseşte dorul de ţară şi fraţi despărţiţi de deciziile puternicilor lumii şi siliţi să-şi ia dublă cetăţenie pentru a-şi afirma apartenenţa la un neam, la un spaţiu cultural, istorie, limbă şi credinţă comună!", ne-a declarat primarul Virgil Baciu. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It