"Lighioanele codrului" au prăpădit 6 oi la Poienarii de Argeş!
Luni dimineaţa, o comisie condusă de către primarul Dragoş Boncea s-a deplasat la domiciliul familiei Nicolae Sandu. Octogenarii reclamaseră că în timpul nopţii de 2 spre 3 decembrie le fuseseră prăpădite 6 oi în gospodărie. "Ne-am deplasat la faţa locului, am constatat faptul că reclamaţia era reală, am făcut fotografii şi am întocmit documentaţia de rigoare pentru a anunţa la judeţ ce se întâmplase, solicitând prezenţa unei comisii legale de constatare a faptului şi care, eventual, ar putea să decidă despăgubirea bătrânilor. Aceasta va putea constata prin specialiştii de care dispune cui aparţine atacul, pentru că nouă nu ne este clar dacă a fost vorba despre lupi, şacali sau alte animale de pradă. Îngrijorător ni se pare faptul că atacul s-a produs în sat, la o distanţă de circa jumătate de kilometru de sediul administraţiei publice locale. Bătrânii trăiesc singuri, deoarece copiii lor au gospodării proprii. În mod mormal, comisia de constatare, alcătuită din reprezentanţi ai ITRSV, ai Mediului şi Fondurilor de Vânătoare ar trebui să sosească la noi în circa 48 ore...", ne-a declarat ieri primarul Dragoş Boncea. Sătenii din Poienarii de Argeş sunt îngrijoraţi de această situaţie. Localnicii nu prea s-au confruntat cu astfel de cazuri, deoarece nu sunt aproape de zonele muntoase, împădurite, care sunt sub stăpânirea sălbăticiunilor şi se tem nu numai pentru siguranţa vieţilor proprii, dar şi ale animalelor domestice pe care le cresc. Cei mai vârstnici susţin că, potrivit vechilor credinţe, atunci când "lighioanele codrului" coboară spre sate şi atacă gospodăriile, e semn de iarnă grea!... Vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
