Luni, 10 decembrie, se face recepţia la Căminul Cultural din satul Bîrseşti!
Edilii din comuna Tigveni au depus la Consiliul Judeţean cu câtva timp în urmă o cerere de fonduri băneşti pe Cultură şi au obţinut o finanţare de 150.000 lei pentru reabilitarea acoperişului de la Căminul Cultural Bîrseşti. "Conform proiectului, s-a înlocuit o parte din materialul lemnos al structurii de susţinere care nu mai putea garanta siguranţa, iar locul ţiglei a fost luat de tablă. Totodată, s-a reamenajat şi terasa. Cum lucrările de consolidare-reabilitare şi modernizare interioară şi exterioară fuseseră executate în anii precedenţi, dacă nu mă înşel acum 7 sau 8 ani de zile, acum, după ce vom recepţiona luni, în 10 decembrie, noul acoperiş, putem spune că imobilul poate rezista - în condiţii normale - circa 50 sau 60 ani, fără prea mari probleme", a declarat primarul Doru Dumitru Slătineanu, mulţumit de faptul că edilii reuşiseră să respecte tradiţia de a aprinde luminile de sărbători în ziua prăznuirii creştine a lui Moş Nicolae, sfântul ocrotitor al copiilor şi al celor necăjiţi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
