Fotbalistic, elevii de la Valea Danului "fac linişte" în zonă: echipa de fete a câştigat sâmbătă, la Mioveni, Cupa Prefecturii!
# Băieţii s-au calificat în finala Olimpiadei Gimnaziilor, care s-a jucat astăzi la C.N.V.V.
La începutul verii, când s-a disputat prima ediţie a Cupei ARGEŞ EXPRES la fotbal juvenil, prof. Gavrilă (Jean) Megheş s-a consolat pentru că echipa sa de băieţi de la Valea Danului nu avusese forţa de a se clasa la final printre protagoniste. Însă era mândru că scosese la rampă un veritabil talent, în persoana micuţului Denis Preda, din clasa a V-a. Tot atunci spunea că are în pregătire o echipă de fete cu care într-un interval de timp destul de scurt "va face linişte" - fotbalistic vorbind! - în judeţul Argeş. Cei care au zâmbit cu oarecare îngăduinţă atunci, acum nu pot decât să aplaude performanţa reuşită de fotbalistele pregătite din noiembrie 2017 de către prof. Jean Megheş. În Cupa Prefecturii disputată la Mioveni, vinerea trecută, în data de 7 decembrie, acestea s-au calificat în finala jucată contra echipei din Slobozia. "Meciul a fost destul de echilibrat, între două echipe bune, care au plătit şi un oarecare tribut emoţiilor. Spun asta - fără a diminua cu ceva meritele portarilor - pentru că deznodământul s-a decis abia după loviturile de departajare. Scorul final a fost 0-0! Portarul nostru, Andreea Tănase, a fost de-a dreptul imbatabil, apărând toate cele 3 lovituri de departajare! Cel advers nu s-a lăsat mai prejos şi a apărat şi el două lovituri expediate de către fetele noastre, Oana Barbu şi Luigia Mihalcea, care se pare că au cedat un pic şi emoţiilor... Nu vă mai spun ce emoţii am avut noi, cei de pe margine, alături de care s-au regăsit primarul Vasile Preda şi viceprimarul Marian Enescu. Ne-a scos din încurcătură Ana Maria Arine, care a avut sângele rece necesar şi suficient pentru a marca şi a dezgheţa tabela, aducându-ne victoria finală. Ceea ce m-a impresionat a fost faptul că la momentul premierii am observat că primarul Preda avea lacrimi în ochi!... Lotul nostru, care a triumfat la Mioveni, a avut următoarea alcătuire: Andreea Tănase şi Teodora Hondor - portari, Ana Maria Arine, Maria Izabela Florea, Andreea Voicilă, Ilioara Ştefănescu, Oana Barbu şi Luigia Mihalcea", ne-a declarat astăzi prof. Gavrilă (Jean) Megheş. Demn de remarcat că bravele fetiţe s-au calificat în finala pe judeţ a Olimpiadelor Gimnaziilor, care a început sâmbătă, în 8 decembrie, la Colegiul Naţional "Vlaicu Vodă" din Curtea de Argeş, la care au participat echipe din Albeşti, Cepari, Ciofrângeni, Corbi şi Sălătrucu. "Vom încerca să trecem şi de faza judeţeană şi să ne calificăm la cea zonală, în care ne vom strădui să reprezentăm Argeşul cu cinste. Visăm să ne calificăm la faza naţională, pentru că fără a-ţi propune lucruri mari, nu ai cum obţine rezultate memorabile!". Jean Megheş vorbeşte cu autoritatea antrenorului experimentat, care ştie să descopere talente şi apreciază corect atât valoarea individuală, cât şi pe cea a unei echipe. Iar actuala a fost evidenţiată în bloc, fiind caracterizată drept talentată, disciplinată, muncitoare, dispunând şi de jucătoare precum Oana Barbu, o stângace care poate creşte frumos alături de alte câteva dintre colegele sale, pe care antrenorul le aşteaptă să-şi dea măsura adevărată a valorii în perioada următoare.
Demn de reţinut este faptul că şi băieţii de la Şcoala Valea Danului au reuşit sâmbătă să câştige faza rurală de la Olimpiada Gimnaziilor, disputată la C.N.V.V. şi să se califice în finala pe care urmau s-o dispute astăzi, după închiderea ediţiei noastre, contra echipei care triumfa în faza pe municipiu. Băieţii conduşi de Jean Megheş au câştigat disputele cu elevii de la Băiculeşti (3-0), Corbi (1-0) şi Sălătrucu (2-0) şi aşteptau cu încrederea celor ce n-aveau ceva de pierdut meciul pentru calificarea la faza judeţeană. Echipa Şcolii Gimnaziale Valea Danului a avut următoarea componenţă: Mihai Urluescu (portar), Denis Preda, Andrei Liţă, Daniel Simion, Andrei Ambrinos, Valentin Gheorghiu şi Ştefan Chetrariu. Ultimul nominalizat, un băiat din clasa a VIII-a, a fost remarcat ca şi Oana Barbu de către cunoscători pentru faptul că este un stângaci foarte tehnic, abil, cu orientare în teren şi viteză bună de execuţie şi de deplasare. La final, prof. Gavrilă (Jean) Megheş a ţinut să aducă sincere mulţumiri părinţilor acestor elevi, primarului Vasile Preda, viceprimarului Marian Enescu, consilierului primarului, Ion Bebe Roşu, dar şi directorului Şcolii Gimnaziale Valea Danului, prof. Elena Ilina.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
