Spectacol de spectacol cu FLORILE DALBE, la Stăneşti!
Atmosferă de mare sărbătoare la Căminul Cultural din satul Stăneşti, comuna Corbi, a fost duminică, în 9 decembrie, începând cu ora 10.00. Ea a fost în consonanţă cu vremea de toamnă târzie, chiar dacă soarele era cam cu dinţi, ceea ce n-a împiedicat cu ceva prezenţa masivă a publicului. Primarul Virgil Baciu, ca de obicei, sufletul manifestărilor tradiţionale, şi-a primit oaspeţii cu braţele deschise alături de celelalte oficialităţi locale. Publicul a aplaudat cu mare generozitate evoluţiile ansamblurilor şi grupurilor folclorice care s-au perindat pe scenă, iar calitatea prestaţiilor artistice a îngreunat sarcina juriului care a stabilit cine şi la ce faze s-a calificat - după cum ne mărturisea la final directorul Căminului Cultural de la Corbi, Claudia Rotaru. De la dumneaei am aflat că n-au mai ajuns la Stăneşti reprezentanţii din Piteşti care-şi anunţaseră prezenţa. Pe scenă au urcat competitori, în majoritate locali, dovedind forţa considerabilă de care dispune comuna Corbi, după cum urmează: urătorii şi colindătorii din grupurile "Pluguşorul" şi "Colinde", de la Căminul Cultural din Corbi, coordonaţi de Claudia Rotaru; urătorii de la Şcoala Gimnazială "Naum Râmniceanu" Corbi, pregătiţi de Simona Anghel şi Gheorghe Bodoc, constituiţi tot în grupuri cu nume similare cu precedentele; colindătoarele de la Biserica "Sf. Treime" din Corbi, preot paroh Gheorghe Dumitru; Grupul "Plugarii" de la Şcoala Gimnazială Stăneşti, din structura Şcolii "Naum Râmniceanu", pregătit de Carmen Stanciu; "Ursarii", din Stăneşti, coordonaţi de către Ligia Popescu-Buceloiu, care au prezentat obiceiul colindatului cu ursul; "Clopoţeii", tot din Stăneşti, cu acelaşi coordonator. Oaspeţi au fost cei din Colectivul Artistic "Bratia", de la Căminul Cultural Vlădeşti, coordonat de Ion Stroe, cei din Grupul "Mioriţa" din Jugur - care au prezentat o foarte interesantă scenetă legată de sărbătorile de iarnă - şi Grupul de urători din comuna Valea Danului.
După deliberare, juriul a decis că vor merge la faza de la Curtea de Argeş, din 14 decembrie, urătorii pregătiţi de Simona Anghel şi Gheorghe Bodoc şi "Ursarii" din Stăneşti (Ligia Popescu-Buceloiu). La Mioveni vor ajunge cei din Grupul "Bratia", din Vlădeşti (Ion Stroe) şi colindătoarele de la Biserica "Sf. Treime" (preot Gheorghe Dumitru). În sfârşit, la Piteşti, în marea finală vor merge cele două formaţii de la Căminul Cultural Corbi - "Pluguşorul" şi "Colinde" - coordonate de Claudia Rotaru şi "Mioriţa" din Jugur. Sincere felicitări componenţilor formaţiilor amintite, dar şi celor care i-au pregătit cu dragoste şi respect pentru conservarea tradiţiilor ce dau identitate!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
