S-a modernizat reţeaua de alimentare cu electricitate din cătunul Momaia
Angajaţii distribuitorilor de energie electrică au desfăşurat o amplă acţiune de înlocuire a reţelei şi branşamentelor uzate din acest cătun al comunei Tigveni. Practic s-a realizat o modernizare a alimentării cu electricitate, luându-se concomitent şi măsurile de precauţie necesare pentru evitarea unor deranjamente la reţea pe perioada acestei ierni.
Primarul Doru Dumitru Slătineanu ne-a informat că în acestă perioadă se caută soluţii pentru rezolvarea problemelor cu alimentarea cu apă a unor gospodării din Bîrseşti. "Practic este vorba despre încălzirea pompelor care duc apa în gospodăriile cetăţenilor situate la altitudini mai înalte - diferenţă de nivel de circa 200 m. Am încercat să rezolvăm problema cu forţe proprii, dar n-am reuşit şi am solicitat prezenţa specialiştilor de la firma care ne-a livrat pompele. Trebuie să aflăm care este problema şi dacă nu cumva va trebui să schimbăm pompele cu unele de putere mai mare. Oricum, noi am făcut un program prin care să asigurăm apa necesară gospodăriilor afectate atât pentru consumul casnic, cât şi pentru adăparea animalelor şi a celorlalte nevoi. Aceasta este doar o tentativă de diminuare a disconfortului suferit de beneficiari pe termen scurt - sperăm noi". Primarul Slătineanu ne-a mai spus că în această perioadă se desfăşoară de către angajaţii din subordine programul stabilit de întreţinere şi se fac pregătirile pentru perioada Sărbătorilor de Iarnă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
