Muşăteşti: investiţii în derulare, investiţii în pregătire - Anul viitor vor demara lucrările la sistemul de alimentare cu apă, finanţate cu 4.400.000 lei
Programul lucrărilor de executat în a doua parte a anului în curs este în grafic - ne-a sigurat primarul Constantin Oancea. Astfel, podul din punctul Mailat - după cum v-am informat deja - a fost dat în exploatare în această toamnă. Au demarat, de asemenea, lucrările de execuţie a podului de la Valea Teascului. În derulare sunt cele care au ca obiectiv reabilitarea şi renovarea Căminului Cultural de la Costeşti, a Şcolii Stroeşti şi a Dispensarului Uman de la Muşăteşti. "Lucrările la podul de la Valea Teascului au fost executate în ritm susţinut, fără a se face rabat la calitate şi cred că sunt cam la un nivel de realizare situat între 70 şi 80%; la dispensar merg către 70%, iar la şcoală suntem la 30-40%. Consider că o mare realizare este aceea finalizarea licitaţiei pentru execuţia lucrărilor la reţeaua de apă care se va întinde în toate satele comunei. Aceasta va avea o lungime de circa 21 km, iar costurile estimate prin Studiul de Fezabilitate, pe baza cărora s-a încheiat şi contractul cu firma câştigătoare, sunt de 4.400.000 lei, adică de 44 miliarde lei vechi. Termenul de realizare va fi de doi ani de la demararea lucrărilor. Acum se lucrează la Proiectul Tehnic, urmând ca după întocmirea tuturor documentaţiilor să se parcurgă paşii legali de obţinere a avizelor necesare, pe baza cărora să se emită Autorizaţia de Construire şi Ordinul de începere a lucrărilor. Noi sperăm s-o facem în primăvara viitoare, însă totul va depinde în primul rând de finanţare", a declarat primarul Constantin Oancea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
