Dispensarul din Băiculeşti a fost reabilitat!
Comuna Băiculeşti este formată din satele Alunişu, Anghineşti, Argeşani, Băiculeşti (reşedinţa), Măniceşti, Stejari, Tutana, Valea Brazilor, Valea lui Enache şi Zigoneni. Conform recensământului efectuat în 2011, populaţia comunei Băiculeşti se ridică la 5.826 locuitori, în scădere faţă de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 6.312. Majoritatea acestora sunt români (94,06%), cu o minoritate de romi (1,87%). Pentru 4,02% din populaţie, apartenenţa etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocşi (94,90%). Pentru 4,02% din populaţie, nu este cunoscută apartenenţa confesională. Comuna Băiculeşti este administrată de un primar şi de 15 consilieri. Primarul Niculaie Dragnea, de la Partidul Social Democrat, a fost ales în 2012. Începând cu alegerile locale din 2016, Consiliul Local Băiculeşti are următoarea componenţă pe partide politice: Partidul Social Democrat - 7 membri; Partidul Naţional Liberal - 4; Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor - 3 şi Uniunea Naţională pentru Progresul României - 1 membru.
Cei care îl cunosc bine pe primarul Dragnea ştiu că este un tip pragmatic, de acţiune, căruia nu-i place să iasă în faţă şi să se laude până când nu are rezultate concrete. Zilele trecute a acceptat să ne dea următoarea declaraţie, pe care o să v-o prezentăm în cele ce urmează: "Unul dintre proiectele care îmi sunt dragi şi pe care le-am realizat împreună cu colegii din cadrul consiliului local este reabilitarea Dispensarului Băiculeşti. S-a muncit fără să se facă rabat la calitate, iar acum pot să afirm cu mândrie că avem un local modern, în care s-a schimbat tâmplăria, este proaspăt văruit şi chiar asigură condiţii pe care nu le prea întâlniţi la astfel de unităţi de prin împrejurimi. Pot să vă spun că acolo îşi desfăşoară activitatea doi medici de familie, fiecare cu cabinetul propriu, de asemenea avem un medic dentist care acordă asistenţă de specialitate, plus o farmacie foarte bine aprovizionată. Ne preocupă îmbunătăţirea stării de sănătate a populaţiei din comuna Băiculeşti, aşa că le-am pus la dispoziţie locuitorilor şi medicilor toate condiţiile pentru a-şi desfăşura activitatea. Chiar şi holurile de aşteptare sunt primitoare, mai ales acum, că a venit iarna, iar sobele duduie, asigurând un microclimat pentru pacienţii care trec pragul dispensarului. Vom rămâne mereu deschişi doleanţelor sătenilor, cărora încercăm să le asigurăm condiţii cât mai apropiate de cele ale oraşului, pentru a anula decalajul existent între un UAT şi un UATM!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
