La Valea Iaşului e greu să se împace capra cu varza!
După cum v-am informat deja, în şedinţa ordinară de legislativ local de la finalul lunii noiembrie, proiectul de hotărâre propus de către primarul Nicolae Barbu pentru construirea unui stadion prin Compania Naţională de Investiţii, folosind fonduri guvernamentale, a fost respins de către opoziţia alcătuită din reprezentanţii PSD şi PMP. Iniţial se propusese ca acesta să fie construit pe suprafaţa de la Ungureni, unde există deja un teren de fotbal, care n-a mai fost folosit în ultimul timp, deoarece nu s-a mai înscris o echipă a comunei în campionatul organizat de AJF Argeş. Consilierii de la PSD au venit cu o contrapropunere, pledând pentru Valea Uleiului, din zona Cerbureni şi şi-au asigurat şi sprijinul lui Vasile Ungureanu, cel care se ocupase zece ani la rând de echipa de fotbal Voinţa Valea Iaşului. Acesta le-a reproşat colegilor nu numai că l-au lăsat singur în perioada respectivă, dar şi că n-au mai sprijinit echipa care, practic, s-a desfiinţat. În plus, a mai spus că terenul este în litigiu cu Curtea de Argeş, astfel că a considerat oportună propunerea pesediştilor de a face în partea de Cerbureni o zonă culturală, de desfăşurare a evenimentelor precum sărbătorirea Zilei comunei, pe un teren amenajat şi pentru competiţii sportive. Primarul le-a reamintit că la suprafaţa pe care o propusese existau anumite amenajări şi o configuraţie a solului care oferea facilităţi pentru construirea tribunei. Toate argumentele avansate şi de o parte şi de alta s-au constituit într-un dialog al surzilor, iar la vot, scorul a fost de 7-4 şi proiectul de hotărâre a picat, deoarece era unul de patrimoniu şi avea nevoie de 2/3 din voturile aleşilor locali. Marius Constantin Bărbulescu, Vasile Gheorghiu şi Gheorghe Niţă (PSD), precum şi Vasile Ungureanu (PMP) au votat contra. Proiectul a avut susţinerea viceprimarului Cristian Enescu şi a colegilor Andrei Grigorescu, Emil Gorunescu, Valeriu Sandu şi Gheorghe Sorescu (PNL), dar şi a lui Constantin Ştefănescu (ALDE) şi Oliver Bucur (PRU). Drept urmare, comuna va rămâne fără un stadion propriu, pentru că pentru a nu ştiu câta oară la Valea Iaşului se pierde o nouă posibilitate de finanţare din mărunte calcule politice cu iz electoral. Este uşor de imaginat cât de tensionate au fost apoi discuţiile în şedinţa cu pricina, în ciuda încercărilor unora dintre aleşii locali cu vechime mai mare, precum Constantin Ştefănescu sau Emil Gorunescu, de a pune batista pe ţambal - cum se spune. Primul, deşi susţinător fără rezerve al proiectului primarului, a încercat să împace şi capra, şi varza, când a declarat că ar fi de acord şi cu colegul Gheorghiu, dar cum primarul Barbu obţinuse anterior aprobare pentru amenajarea unor terenuri multifuncţionale de sport cu gazon sintetic în acea parte a comunei, nu avea cum să nu susţină proiectul iniţial prezentat în şedinţa respectivă. Opinia s-a n-a contat prea mult, chiar dacă l-a şi certat pe mai tânărul coleg Niţă. Al doilea a susţinut ideea de a se merge pas cu pas, rezolvând priorităţile şi amânând pentru un timp propunerea pentru zona Valea Uleiului. Dar n-a reuşit să convingă nici când a spus că "doar n-o să construim la Valea Iaşului numai stadioane şi biserici!". Era, probabil, o trimitere subtilă către moderna bază sportivă aparţinând firmei S.C. International Lazar Co. de la Valea Uleiului. În Consiliul Local Valea Iaşului s-a măcinat din nou vânt la moara vorbelor, iar aleşii comunităţii vor putea să-şi încaseze liniştiţi indemnizaţiile şi să viseze în lungile nopţi de iarnă la prelungirea mandatelor după alegerile din 2020!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
