"Prof. Jean Megheş este tipul de om care sfinţeşte locul!"
Aceasta a fost declaraţia primarului Vasile Preda, atunci când a fost întrebat cum caracterizează reuşita echipei de fotbal fete de la Şcoala Gimnazială Valea Danului, care în 7 decembrie a câştigat Cupa Prefecturii. "Împreună cu viceprimarul Marian Enescu le-am făcut o mare surpriză, căci s-au trezit vineri cu noi la Mioveni. Acolo m-am convins odată în plus cât de mult este iubit Jean Megheş de elevii săi, căci a adus un spirit nou şi la echipa de băieţi. Şi mi-am adus aminte cât de reticenţi şi chiar nemulţumiţi erau aceşti copii când s-au trezit cu dumnealui la ora de Sport, cerându-le să nu se mai ascundă după copac şi să nu mai ocolească mişcarea. Cum-necum, le-a sădit în suflete nevoia de a performa şi, după ce au simţit parfumul gloriei sportive, mă întreb cât de greu îi va fi titularului postului pe care prof. Megheş este detaşat să menţină la acest nivel ridicat prestaţiile micilor noştri sportivi. Şi spun asta după ce fetele s-au calificat sâmbătă, în 8 decembrie, şi în faza judeţeană a Olimpiadelor Gimnaziilor, care se va disputa la Piteşti, iar băieţii, tot la Colegiul Naţional <<Vlaicu Vodă>> au jucat duminică, în 9 decembrie, finala, pierzând calificarea la mare luptă după meciul strâns cu echipa Şcolii Gimnaziale nr. 4 din Curtea de Argeş. Avem copii minunaţi, încercăm să le oferim cele mai bune condiţii de studiu şi avem încredere deplină în corpul profesoral, care are datoria de a-i instrui pe copiii noştri astfel încât să facă faţă cu brio concurenţei celor din mediul urban!" Declaraţia primarului Vasile Preda s-a constituit, iată, într-un angajament pentru viitor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
