Ignatul la Muzeul Goleşti

Pentru cei mai mulţi români, cu precădere ţărani, tăierea porcului înaintea Crăciunului este un obicei păstrat cu sfinţenie. Şi cu o seară înainte, oamenii îşi pregătesc tot arsenalul sacrificiului, aşa cum s-ar pregăti înaintea unei zile de sărbătoare, pentru că cei care mai simt încă acest obicei aşa spun: sărbătoarea tăierii porcului. Câteva cuţite bine ascuţite, o butelie de gaz sau paie - pentru tradiţionalişti -, vase pentru muşchi, şuncă şi şorici sunt instrumentele necesare pentru sacrificarea godaciilor îngrăşaţi în propriile gospodării. Totul asezonat cu o ceşcuţă de ţuică fiartă cu piper, băută de cei care participă la tăiere, prezentată la botul porcului, ca la carte.
În data de 21 decembrie 2018 a avut loc o nouă ediţie a Ignatului la Muzeul Goleşti, în ciuda focarului de pestă porcină de la Negraşi (care a fost între timp închis) şi a suspiciunii izbucnirii unui al doilea la Stoeneşti (încă neconfirmat de cei de la DSVSA Argeş). Evenimentul a fost organizat de Consiliul Judeţean Argeş, în parteneriat cu Asociaţia Comunelor din România, filiala Argeş. Tradiţionala tăiere a porcilor de la Muzeul Goleşti are scop caritabil. Carnea proaspăt tăiată va fi distribuită centrelor de bătrâni şi caselor de copii, aflate în subordinea DGASPC Argeş. Vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
