Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:56

În 2019 se va face salubrizare pe 132 străzi din Curtea de Argeş

Aşa prevede Programul de lucru al SPU, care a fost supus analizei şi adoptării vineri, în şedinţa legislativului municipal. De remarcat ar fi faptul că sunt anumite artere rutiere care se bucură de o atenţie deosebită, având în vedere importanţa lor, dar şi altele mai puţin vizitate de către lucrătorii din subordinea directorului Cătălin Gabriel Nastea. Din prima categorie fac parte Bulevardul Basarabilor, artera centrală a Oraşului Regal, pentru care s-au programat de la 27 la 31 salubrizări lunare. La categoria 18-31 au fost propuse Parcul Fântâna lui Manole, Parcul de la Biserica Domnească, Parcul de la Mănăstire şi zona Eroilor sau Parcul Terasa 1 Mai. Cu 18-23 au fost prinse zona Sălii de Sport Municipale şi cu 17-23 străzile Negru Vodă şi Nevers. Zonele care au trecut oarecum pe un plan secund sunt: strada Alexandru Lahovary (4-6) şi cartierele 1 Decembrie, Banu Mărăcine, Confarg, Episcop Nichita, Ivancea sau Posada, cu 2-6 salubrizări lunare. De reţinut ar fi faptul că măturatul străzilor se va face atât manual, cât şi mecanizat, iar stropirile şi spălatul se vor efectua în funcţie de dotările de care va dispune firma municipalităţii în cursul anului viitor. De asemenea, se va continua monitorizarea/gestionarea situaţiei câinilor fără stăpân până la data de 5 mai 2019, când acesta va expira. În mod evident, trebuie luată în calcul prelungirea, pentru că încă rămâne o problemă care nu şi-a găsit rezolvarea definitivă. Ca şi în alţi ani, la cererea administraţiei municipale, acest program se va putea completa cu alte poziţii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It