Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:58

La Curtea de Argeş trebuie rezolvată anul viitor problema rezervei de apă

Din informaţiile furnizate de managerul interimar al S.C. AQUATERM AG '98 S.A., Gabriel Nastea, am reţinut că rezervoarele de apă ale oraşului sunt scoase din funcţiune. După cum se ştie, cel de la Cimitirul "Sfinţii Îngeri" era spart şi nu se mai putea folosi. "Situaţia este cunoscută din raportările pe care le-am făcut în cadrul şedinţelor Adunării Generale a Acţionarilor încă din primele luni după ce am preluat mandatul de administrator al societăţii. Am făcut o adresă pentru expertizarea situaţiei, la care n-am primit vreun răspuns. În aceste condiţii, rezervorul a fost scos din funcţiune. Şi cel de pe strada Măceşului, cu capacitate de 5.000 mc, este şi el mort, astfel că de la 1 ianuarie vom retrage şi cei doi angajaţi de acolo, care vor primi alte însărcinări în cadrul firmei. În sfârşit, cel de pe strada Ghioceilor, care este şi cel mai nou, datând de prin 1987 sau 1988, practic n-a funcţionat vreodată şi s-a deteriorat în timp. Ar fi nevoie de investiţii pentru repunerea lor în funcţiune, dacă vrem să nu avem probleme cu rezerva de apă pentru abonaţii noştri din municipiu şi nu numai. Asta cu atât mai mult cu cât - din câte ştiu - în 2020 vor începe lucrări ample la Vidraru pentru schimbarea vanelor la golirile de fund, la turbine etc... Acestea, potrivit estimărilor, sunt de mare amploare şi vor dura între 6 şi 8 luni de zile şi vor afecta şi captarea noastră de la Oeşti. Se va asigura apa prin întoarcere şi calitatea produsului va avea de suferit. Însă, pentru a evita lipsa lui, trebuie să avem funcţionale aceste rezervoare! Vom vedea ce va decide în această privinţă Consiliul de Administraţie care se va instala la S.C. AQUATERM S.A.", a spus Gabriel Nastea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It