Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:58

"După un an bun, sperăm la unul şi mai bun pentru Albeşti!"

Aceasta este convingerea exprimată deschis de către primarul Gabriel Popa. Şi este susţinută de realitatea investiţiilor realizate în infrastructura de apă şi canalizare, precum şi în cea şcolară ori în reabilitarea şi modernizarea sediului administraţiei publice locale. Un prim semn bun a fost dat în acest an de către locuitorii comunei, care din prima zi de lucru a acestui an, în 3 ianuarie, s-au prezentat la primărie pentru a-şi achita taxele şi impozitele locale integral, ca să beneficieze de bonusul de 10% oferit bunilor contribuabili. Numai că aceştia au fost dezamăgiţi, deoarece nu funcţiona programul pe calculator (!?!...).

"Sperăm ca după data de 7 ianuarie să putem lucra cu toate motoarele în plin!", şi-a exprimat optimismul primarul Popa. Din aceeaşi sursă am aflat că priorităţile fixate pentru anul 2019 ţin de finalizarea programului de asfaltare pentru drumurile comunale şi locale în lungime totală de 14,5 km, cu câte 3-4 km de drum modernizat în fiecare din satele comunei incluse în proiect. De asemenea, una din priorităţi şi, totodată, o mare provocare rămâne rezolvarea problemelor ce ţin de asigurarea debitului de apă necesar alimentării reţelei de la Brăteşti, unde distribuţia se face pe baza unui program. Nu în ultimul rând, atenţia se va axa pe investiţiile de la canalizarea menajeră, pentru că s-au primit deja 300.000 lei de la Consiliul Judeţean. "Suma se află în conturile noastre, angajaţii de la firma care a câştigat licitaţia au apărut deja în teren, căci sunt lucrări care se pot executa şi pe astfel de vreme. Am mai avea nevoie de 100.000 lei şi avem speranţe să-i primim, astfel încât să încheiem lucrările în urma cărora am rezolva 70 sau 80% din problema canalizării în satele Ungureni şi Pământeni, deci pe reţeaua principală. Apoi nu vom neglija nici asigurarea alimentării cu apă la Dobroţu şi Pământeni, după ce vom vedea ce se va întâmpla cu AQUATERM-ul, cu care avem un contract de prestări servicii", a concluzionat primarul albeştean.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It