Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 17:01

Armistiţiu de sărbători sau revenire la normalitate?... - Şedinţă de legislativ cu toate proiectele aprobate la Valea Iaşului!

Evenimentul s-a înregistrat în 27 decembrie, la şedinţa condusă de către consilierul local Vasile Ungureanu, cunoscut ca fiind unul dintre stâlpii opoziţiei locale. Cei 11 consilieri locali au aprobat şi introducerea suplimentară pe ordinea de zi a unui proiect de hotărâre privind majorarea taxei de salubritate la 8 lei/persoană lunar, impusă de către Financiar Urban, firma care asigură acest serviciu în conformitate cu contractul încheiat cu SERVSAL pentru întreg judeţul Argeş. Aceasta, de altfel, nu avea să obţină unanimitatea, deoarece consilierul local Vasile Gheorghiu s-a opus. Dumnealui, însă, a fost, de altfel, ales şi ca viitor preşedinte de şedinţă, urmând să-i ia locul lui Vasile Ungureanu. Viceprimarul Cristian Enescu îl propusese iniţial pe prof. Andrei Grigorescu, iar consilierul Constantin Ştefănescu pe Vasile Gheorghiu. Propunerea vicelui a căzut, deoarece s-a specificat că ar fi cazul ca preşedinţia să-i revină şi unui coleg care n-a mai luat locul la prezidiu în acest mandat. În consecinţă, s-a supus la vot propunerea cu Gheorghiu, care a fost votat în unanimitate. Dezbaterile au fost destul de calme, deşi n-au lipsit subiectele delicate supuse dezbaterilor în vederea aprobării, asupra cărora vom reveni în ediţiile următoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It