Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 16:55

Coşmar la Cepari: sub troiene şi în beznă!

Ninsorile căzute peste localităţile din Argeş în noaptea de 16 spre 17 decembrie 2018 au transformat viaţa multor săteni din 20 de comune într-un adevărat coşmar. Şi aceasta deoarece precipitaţiile abundente au afectat grav destule reţele de alimentare electrică. Modul haotic în care s-a acţionat de către echipele de intervenţie ale distribuitorului de energie n-a fost de natură să mulţumească pe cineva. Cei mai mulţi dintre cetăţeni s-au adresat primăriilor şi i-au înjurat cu năduf pe şefii administraţiilor publice locale, pe care-i vedeau a fi singurii vinovaţi de situaţia în care se aflau. Un astfel de caz s-a înregistrat la Cepari, acolo unde situaţia a revenit la normal abia în după-amiaza zilei de 21 decembrie în satele Şendruleşti, Cărpeniş, Mărăşti şi Urluieşti - unde s-a întâlnit o situaţie ceva mai aparte, şi anume că reţeaua se restabilea pentru scurt timp, după care cădea şi casele rămâneau în întuneric. "Am înroşit telefonul sunând la deranjamente, m-am săturat să discut cu robotul şi când am avut norocul să prind pe cineva despre care am crezut că avea putere de decizie, i-am propus ca echipa de intervenţie să vină la primărie, unde aveam situaţia deranjamentelor reclamate de oameni şi să le dăm în ajutor câţiva dintre angajaţii noştri. Nenorocul tuturor celor aflaţi în beznă a fost acela că nici nu m-au băgat în seamă, au lucrat cum ştiau ei, rezolvând 2-3 sau 5 deranjamente pe care le aveau pe listă, lăsându-le baltă pe celelalte, pe motiv că nu le fuseseră date de dispecerul lor. Probabil că de aici s-a lungit fără rost povestea, stârnind mânia oamenilor, care parcă n-ar şti că există OPC şi alte organisme care să le apere drepturile. Practic, noi, cei din administraţia publică locală, nu avem vreo putere ca să impunem firmei de distribuţie un anumit mod de lucru, fapt pe care cetăţenii îl ignoră sau nu vor să-l ia în calcul, preferând să ne facă albie de porci, deşi suntem nişte vinovaţi fără vină. Sper ca anul viitor să identificăm şi semnele unor schimbări în bine în ceea ce priveşte organizarea muncii şi responsabilizarea reprezentanţilor firmelor faţă de clienţii care le plătesc serviciile prestate", ne declara primarul Cristian Ciobanu în ultimele zile ale anului trecut.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It