Extindere Kaufland la Curtea de Argeş

"Kaufland caută soluţii pentru găsirea unui teren pe care să amplaseze un nou magazin în Curtea de Argeş!", a anunţat liderul PNL Argeş, Adrian Miuţescu, în conferinţa de presă a organizaţiei municipale desfăşurată în 11 ianuarie. Vicepreşedintele organizaţiei judeţene, primarul din Valea Iaşului, Nicolae Barbu, a intervenit cu promptitudinea recunoscută pentru astfel de cazuri: "Trimiteţi-i pe reprezentanţii Kaufland la mine!" Din discuţii s-a tras concluzia că n-ar fi prea credibil interesul cunoscutei reţele de magazine de a amplasa în zona Valea Iaşului o altă unitate care să intre în concurenţă directă cu cea existentă deja în zonă, pe strada Albeşti. S-a emis ipoteza că mai plauzibilă ar fi identificarea terenului necesar într-o zonă opusă, eventual spre cartierul Noapteş, unde ar putea fi mai aproape de traseul autostrăzii care va lega Piteştiul de Sibiu. Oricum, Nicolae Barbu rămâne interesat de atragerea unor investitori serioşi pe teritoriul comunei pe care o conduce, deoarece nu poate ignora însemnătatea aportului bugetar semnificativ pe care-l pot aduce aceştia. "Am fost şi rămân în căutare de astfel de investitori. Iată, firma Dr. Oetker va dezvolta noi capacităţi de producţie şi la sfârşitul anului trecut am emis autorizaţii de construire pentru care am încasat suma de 100.000 lei. Şi din informaţiile pe care le deţin este vorba doar despre o cincime din suma care se poate obţine pentru aceste construcţii. Am căutat investitor pentru un Aquaparc, investiţie de circa 15 milioane euro, dar proiectul de hotărâre a fost respins de opoziţie - după cum am mai spus. Dar nu vom renunţa, deoarece credem în viabilitatea acestui proiect care, în primă fază, fusese aprobat acum câţiva ani de zile, dar care până la urmă s-a blocat din cauza unor probleme apărute între investitori. Calcule simple ne demonstrează că din impozitul pe veniturile a 600 salariaţi ce lucrează pe teritoriul comunei Valea Iaşului, la care am adăuga taxele şi impozitele pe teren şi clădiri, ajungem la circa 2.300.000 lei, adică la vreo 500.000 euro. Dacă reuşim să dublăm încasările prin atragerea de investitori puternici, am putea să ne dobândim independenţa financiară, astfel încât să introducem gaze în toată comuna, să definitivăm reţeaua de canalizare care mai are nevoie de o extindere pe circa 17 km, proiecte respinse deocamdată de la finanţare pe PNDL2, după care putem finaliza şi programul de asfaltări. Deocamdată sunt planuri care au nevoie de susţinere şi asumare pentru a trece din teorie în practică şi cred că toţi cei ce suntem de bună credinţă şi vrem mai binele celor ce ne-au votat, avem datoria de a face tot ceea ce ţine de noi pentru a ajunge la rezultate concrete", a concluzionat primarul Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
