Municipalitatea este în dispută cu SERVSAL pe numărul "producătorilor" de gunoi

ADI SERVSAL s-a constituit pentru organizarea colectării centralizată a gunoiul menajer la nivelul judeţului Argeş. Asocierea UAT-urilor, reprezentate de către primari în conducere, a finalizat obiectivul principal, acela de a organiza licitaţia şi de a semna contractul cu o societate care să preia serviciile din domeniu. Aceasta a fost Financiar Urban, care are monopolul colectării gunoiului în judeţ pe timp de 8 ani. De reţinut ar fi faptul că prin ADI SERVSAL a încheiat un contract cu administraţia municipală din Curtea de Argeş pentru colectarea gunoiului de la un număr de 22.409 locuitori. Contractul a fost aprobat de către legislativ prin HCL nr. 106/25.10.2016.
Analizând costurile, noua conducere a administraţiei publice, rezultată din alegerile locale din 2016, a descoperit că numărul "producătorilor de gunoi" era "umflat". Asta deoarece unii dintre argeşeni erau plecaţi din oraş la studii, aveau locuri de muncă în alte oraşe sau chiar în alte ţări. Şefa Biroului de Mediu din cadrul Primăriei Curtea de Argeş, Constanţa Cîrstea, ne-a confirmat informaţiile furnizate de către primarul Constantin Panţurescu şi ne-a informat că s-a transmis încă din anul 2017 o cerere către ADI SERVSAL pentru modificarea numărului amintit în sensul scăderii de la 22.409 la 18.639, cifră stabilită pe baza recalculării. Numai că până la sfârşitul anului 2018, nu se primise vreun răspuns. Asta dacă nu se iau în calcul cele 6 facturi emise de către Financiar Urban tot pentru câte 22.409 "producători de gunoi"... S-ar părea că singura soluţie corectă s-ar putea obţine numai prin judecarea cauzei. Vom trăi, vom vedea şi vom consemna!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
