Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:04

Primarul Baciu îl va susţine pe George Simion la europarlamentare!

Şeful administraţiei publice locale din Corbi este unul dintre cei mai înfocaţi unionişti din nordul Argeşului. Şi nu se mărgineşte doar la declaraţii, ci le dă valoarea faptelor. Dovadă stă faptul că a fost unul dintre iniţiatorii înfrăţirii unor localităţi din judeţul nostru cu cele din Republica Moldova. Aşa că n-ar trebui să mire pe cineva faptul că este unul dintre apropiaţii lui George Simion, preşedintele Platformei Unioniste 2012 şi nici faptul că în 12 ianuarie a fost la întâlnirea celor care visează la reînvierea României Mari, desfăşurată la Bucureşti. "De George Simion mă leagă o frumoasă prietenie întemeiată pe aspiraţiile noastre comune îndreptate spre refacerea unităţii teritoriale şi sufleteşti a tuturor românilor de bună credinţă. Am desfăşurat împreună mai multe acţiuni în ultimii ani, iar în 2018 i-am fost alături şi la Marşul Centenarului, după care am mers la Parlamentul European, la începutul toamnei. Sâmbătă, la întâlnirea de la Bucureşti, au venit compatrioţi din ţară, inclusiv din judeţele Harghita şi Covasna, Doru Mărieş, reprezentantul revoluţionarilor din 1989, dar şi din diaspora, precum deputatul Codreanu, Anatolie Ursu sau Ioan Lescenco - din Republica Moldova, din Bucovina, care aparţine de Ucraina sau reprezentanţi ai comunităţilor româneşti de pe Valea Timocului, din Serbia. Din Argeş i-am avut alături pe primarii Nicolae Barbu (Valea Iaşului) şi Dragoş Boncea (Poienarii de Argeş). Anunţul făcut de George Simion, privitor la intenţia de a candida pentru un mandar de europarlamentar, dar şi motivaţiile acestei decizii ne-au convins pe mulţi dintre noi să-i acordăm tot sprijinul. Eu l-am asigurat că mă voi implica în strângerea de semnături necesare pentru depunerea candidaturii, dar şi în campania electorală, pentru a-i convinge pe alegători că merită să-i dea voturile lor, ca să fie ales. Îmi doresc ca un patriot cum este George Simion să facă auzită vocea românilor oprimaţi chiar şi în ţara lor - cum se întâmplă în anumite judeţe unde sunt minoritari - în Parlamentul European!", ne-a declarat, ieri, primarul Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It