Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:09

La Muşăteşti, anul 2019 trebuie să fie unul al realizărilor!

Aceasta este dorinţa comună a edililor locali şi mai ales a conducerii primăriei, întemeiată pe proiectele care au obţinut finanţări sau sunt pregătite pentru a fi depuse cu acest scop. "Anul trecut a fost unul mulţumitor, deşi poate ne-am fi dorit ceva mai mult... Ne-am întins cât ne-a permis plapuma - cum se spune - şi avem la bilanţ câteva obiective îndeplinite. Este vorba despre podurile despre care am făcut vorbire, despre reabilitarea şcolilor şi a dispensarului uman, precum şi a căminelor culturale, dintre care cel de la Stroeşti - parţial, astfel că vor continua lucrările, iar cel de la Costeşti-Vâlsan - rezolvat 80%, trebuie finalizat. În acest an intrăm cu speranţa că prin luna aprilie vom demara lucrările la înfiinţarea reţelei de alimentare cu apă a localităţii, investiţie de circa 4.300.000 lei, programată pe mai mulţi ani. Aici avem câteva avantaje, şi anume: s-a desemnat executantul în urma licitaţiei desfăşurate pe SEAP şi se lucrează la proiectare; avem executate deja forajele şi suntem siguri că dispunem de resursa de alimentare cu apă necesară pentru a acoperi nevoile noastre. Dintre investiţiile mari, aş nominaliza-o şi pe cea în valoare estimată de 8.000.000 lei, prin care se va realiza asfaltarea a 5,3 km pe DC 218, la Costeşti-Vâlsan, o modernizare care se va face ca la carte, cu rigole betonate şi intrări standardizate în curţi şi gospodării", ne-a declarat primarul Constantin Oancea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It