Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:05

La Arefu s-au făcut investiţii de miliarde în anul 2018

Cea mai nordică localitate de pe Valea Argeşului este una angrenată în mari proiecte de dezvoltare, dintre care cel mai important şi de viitor este cel cu Staţiunea Turistică Montană de la Molivişu, în care mai are ca parteneri prin Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Consiliul Judeţean şi comunele Brăduleţ şi Cicăneşti. Pentru derularea investiţiei, care în ultimii ani a cam bătut pasul pe loc, s-a făcut şi un împrumut bancar pentru care se plăteşte o rată anuală de 1.100.000 lei (11 miliarde lei vechi). Anul trecut s-a achitat pentru cadastrele necesare la munte, unde trebuie scoase anumite suprafeţe de teren din circuitul forestier, suma de 319.000 lei, din care 100.000 lei au fost destinaţi acoperirii costurilor împăduririi suprafeţelor egale cu cele defrişate pentru staţiune. Pentru modernizarea drumurilor s-a cheltuit în 2018 suma de 350.000 lei. Primarul Gheorghe Stoican a insistat pe necesitatea ca în acest an să se bage bani în reabilitarea drumului care leagă centrul comunei de satul Căpăţâneni, care a fost destul de deteriorat. Imaginea acestuia nu suferă comparaţie cu străzile asfaltate în ultima perioadă, care se prezintă foarte bine. Tot anul trecut s-au achitat şi ultimii bani la investiţia prin care s-a realizat terenul de sport multifuncţional de la Căpăţâneni. Este vorba despre suma de 21.454 lei. Acestea sunt câteva dintre cele mai importante investiţii din 2018. Pentru anul în curs există destulă reţinere din partea edilului-şef, care împreună cu echipa sa aşteaptă cifrele pentru definitivarea bugetului local, pentru a vedea ce sume vor fi disponibile după ce se va asigura funcţionarea aparatului primăriei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It