Se fac eforturi deosebite pentru cadastrarea gospodăriilor din Valea Danului

Primarul Vasile Preda ne-a informat că autorităţile locale continuă activităţile pentru cadastrarea gospodăriilor cetăţenilor, dar şi pentru terenurile din proprietatea publică, pe baza sumelor alocate de guvern. "Este destul de greu să găsim cadastrişti dispuşi să facă lucrările pe sumele considerate infime, de câte 80 lei pe corp. Noi am reuşit performanţa şi suntem angrenaţi într-un program pe doi ani de zile, care include patru sectoare, din satele Luncă, Verneşti, două la Bolculeşti şi Ivăneasa. În cursul acestui an intenţionăm să mergem pe alte 3-4 sectoare, din zonele mai populate şi mai aglomerate de case - cum este cazul cu Lunca şi Verneştiul. Aşa cum se întâmplă de obicei, s-au iscat deja discuţii şi s-a insinuat că alegerea zonelor vizate s-ar fi făcut pe nu ştiu ce interese. Este total neadevărat, deoarece am avut mare grijă să evităm zone în care s-ar fi aflat proprietăţi ale unor funcţionari publici importanţi din primărie, tocmai pentru că ne aşteptam la astfel de speculaţii! Avantajul mare pentru administraţia publică locală este acela că se va face lumină în limitele anumitor proprietăţi şi în ceea ce priveşte suprapunerea unor cadastre. Este destulă muncă pentru oamenii din primărie, care vor trebui să verifice şi să confrunte foarte multe documente. Soluţia optimă pentru evitarea litigiilor este recunoaşterea limitelor proprietăţilor... La final se va merge până la înscrierile în cartea funciară şi va fi un avantaj pentru fiecare cetăţean să aibă proprietatea cadastrată şi înscrisă în documentaţiile oficiale. Totodată se vor cadastra şi drumurile, precum şi izlazurile şi golurile alpine. Asta şi pentru că ne pregătim la modul cel mai serios pentru concesionarea păşunilor către utilizatori - asociaţii de crescători de animale sau persoane fizice autorizate în acest domeniu. Din punctul nostru de vedere ne-am făcut datoria, am întocmit amenajamentele pastorale şi toate documentaţiile necesare pentru scoaterea acelor suprafeţe la licitaţie publică pentru concesionare. Astfel nu se vor mai pierde miliarde de lei vechi din subvenţiile acordate pe păşuni!", a concluzionat primarul Preda.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
