Proiecte generoase pentru 2019, la Albeşti

Administraţia publică locală de la Albeşti a început acest an cu un excedent bugetar în sumă de 400.000 lei. Banii au rămas de la investiţiile aflate în derulare în comună pe parcursul anului 2018, din care 250.000 lei au fost pentru drumuri. Primarul Gabriel Popa a spus că va propune aleşilor locali ca suma de 50.000 lei să se aloce pentru construirea unui podeţ peste Valea Dumirească, din satul Dumireşti: "Acolo avem mari probleme de câte ori plouă, deoarece este aproape imposibilă deplasarea prin vad. Am spus că vom face un podeţ, limitând tonajul autovehiculelor grele la maxim 3,5 tone". Pentru 2019 există contract semnat pentru asfaltarea a 14,34 km de căi rutiere din toate satele comunei. "Investiţia este de 14.000.000 lei - bani guvernamentali + cofinanţare de la bugetul local, care va acoperi costurile demarării execuţiei şi include 23 străduţe. În plan mai avem realizarea a 3 km de trotuare moderne în centrul comunei, zona sediului administraţiei publice locale şi a şcolii gimnaziale - câte 1,5 km pe fiecare parte a DN 7C spre Barajul Vidraru", a precizat primarul Popa.
Din aceeaşi sursă am mai aflat faptul că se vor concentra eforturile şi pe continuarea în vederea finalizării a lucrărilor de canalizare care acoperă în prezent cam 70% din necesar. De asemenea, se are în vedere rezolvarea problemei staţiei de epurare de la Dobroţu, care funcţionează sub capacitate, cu doar 25 mc/zi. "Vom completa procesarea cu aducerea unor cantităţi suplimentare de procesat, iar la capătul satului Pământeni vom monta o staţie mai mică, prin care vom acoperi nevoile zonei. Costurile ei ar fi de circa 400.000 lei. Va trebui să facem acest efort, deoarece în centrul comunei avem probleme cu canalizarea care ameninţă uneori să refuleze şi, dacă nu suntem pe fază cu vidanjările, putem să dăm de necaz! În Dobroţ şi Brăteşti, totul funcţionează normal şi aşa trebuie să fie peste tot!", a concluzionat primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
