Vizită în teren pentru autorizarea reţelei de apă de la Domneşti

Edilii domnişani aşteaptă mâine vizita în teren a factorilor responsabili cu autorizarea reţelelor locale de alimentare cu apă. Acestea au o lungime de 22 km, în timp ce acelea de canalizare totalizează deocamdată 11,6 km. Asigurarea apei pentru gospodăriile localnicilor în sistem centralizat are o istorie destul de lungă. Aceasta a debutat în mandatul primarului liberal Gheorghe Vasile (2004-2008), pe timpul Guvernării Tăriceanu. Atunci s-a întocmit un proiect finanţat pe O.G. nr. 7, care includea comunele Nucşoara, Corbi, Domneşti şi Pietroşani. Schimbarea guvernării şi alte cauze mai puţin cunoscute au condus spre retragerea Nucşoarei din proiect şi continuarea acestuia de către celelalte trei comunităţi locale. Numai că totul s-a mişcat cu viteza melcului din vini care s-au aruncat dintr-o curte politică în alta... Un bun imbold pentru continuarea şi finalizarea proiectului s-a dat în perioada 2013-2014, în care asigurarea infrastructurii de alimentare cu apă şi canalizare a devenit prioritară în politicile de dezvoltare locală.
Ca să n-o mai lungim, la Domneşti s-a ajuns în faza în care s-au recepţionat reţelele de apă şi canalizare, dar n-au primit încă autorizarea pentru a se trece la racordarea gospodăriilor populaţiei şi a instituţiilor locale. "Am finalizat licitaţia de execuţie şi am încheiat contractul cu firma care a câştigat. La ora actuală, reprezentanţii acesteia au început organizarea de şantier. După ce vom obţine autorizarea, se va putea trece la branşarea consumatorilor. Costurile acesteia vor fi acoperite prin PNDL2 şi vom începe pe o lungime de 1 km, pe străzile Spiru Haret şi Aninoasei. Apoi va trebui să concesionăm serviciile de apă şi canalizare unei firme specializate şi, ca să fim în perfectă legalitate, vom funcţiona pe baza unui contract cu durata de 5 ani de zile. Noi ne-am dori să acopere necesităţile celor trei comune asociate. La finalul perioadei, vom putea apela la grila de evaluare a operatorului, pusă la dispoziţie de către ANRE şi vom decide dacă vom mai continua sau vom înceta colaborarea. Dacă nu vom reuşi această concesionare către un operator, vom fi siliţi să apelăm la Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Apă-Canal Valea Doamnei, care cuprinde comunele Corbi, Domneşti şi Pietroşani şi să ne organizăm un serviciu propriu care să rezolve problemele din cele trei comunităţi locale. Va fi mult de muncă, deoarece numai la noi, la Domneşti, estimăm că vom avea circa 1.000 racorduri la reţelele de alimentare cu apă şi la cele de canalizare...", a spus primarul Gabriel Zăvoianu. Dumnealui a categorisit anul 2018 drept unul de muncă încordată, care acum trebuie să dea şi rezultatele aşteptate, în cazul în care se va lucra la fel de bine.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
