Legislativul local din Albeşti a votat un preţ al gunoiului de 4 lei/persoană lunar

Consiliul Local din Albeştii de Argeş a votat deja un proiect de hotărâre care a stabilit preţul de colectare a gunoiului la nivelul de 4 lei/persoană lunar. "Ne-am făcut toate calculele în funcţie de media cantităţilor de gunoi colectate lunar de către firma FINANCIAR URBAN de la cei circa 5.000 locuitori din comuna noastră. Desigur, vom negocia contractul cu reprezentanţii operatorului exclusiv, luând în calcul toate aspectele problemei, inclusiv pe cel al cetăţenilor care sunt efectiv în localitate. Vom discuta şi cu aceştia, informându-i despre riscurile la care se expun dacă nu încheie contracte de colectare a gunoiului, ce pot să le aducă de la Garda de Mediu amenzi cifrate între 2.000 şi 5.000 lei", a declarat primarul Gabriel Popa. Din informaţiile pe care le deţinem, UAT Albeştii de Argeş are datorii de circa 100.000 lei la operatorul exclusiv FINANCIAR URBAN, care produc daune suplimentare dacă se aplică penalităţile de întârziere la plată. Situaţia este destul de delicată şi cu cât se vor găsi soluţiile de rezolvare mai repede, cu atât va fi mai bine!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
