Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:24

Austeritate asumată la Corbi, în 2019

Cheltuielile materiale impuse de noile reglementări legale au impus o analiză foarte pragmatică a situaţiei şi în comuna de pe valea Râului Doamnei. Primarul Virgil Baciu şi viceprimarul Dan Aldea s-au consultat cu funcţionarii din cadrul administraţiei publice locale şi au căzut de acord să nu majoreze salariile. "La modul practic, acum, la început de an, cât timp nu avem definitivat nici măcar proiectul de buget naţional, iar până la cel local mai avem de aşteptat, nu puteam proceda altfel. Am discutat deschis cu colegii şi le-am spus că în cazul în care am creşte salariile, ar trebui să reducem personalul, pentru că altfel n-am face faţă cheltuielilor. Austeritatea a fost astfel asumată ca o necesitate şi, deocamdată, am îngheţat salariile. Oricum, faţă de anul trecut, cheltuielile vor creşte cu norma de hrană pe care suntem obligaţi prin lege s-o acordăm angajaţilor noştri. Vouchere de vacanţă n-am dat nici anul trecut, deoarece nu erau obligatorii şi, pe cale de consecinţă, nu vom acorda nici în 2019. Altfel nu vom putea investi mare lucru în dezvoltarea localităţii şi numai prin funcţionare, deci ca simpli taxidari, nu prea ne mai justificăm prezenţa aici!", a spus primarul Virgil Baciu cu sinceritatea care îl caracterizează.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It