"Suntem pregătiţi să negociem preţul gunoiului cu FINANCIAR URBAN!"

Aşa a sunat declaraţia dată ieri de către şeful administraţiei publice locale de la Valea Iaşului. După cum se ştie, această problemă este una destul de stresantă pentru toţi aleşii locali din judeţul Argeş. De altfel, la sfârşitul anului trecut, în şedinţa Consiliului Local Valea Iaşului din data de 21 decembrie, fusese aprobat după discuţii destul de aprinse costul de 8 lei/persoană lunar. Această aprobare era una de principiu, dar ceea ce se va plăti efectiv va fi ce se va decide prin contractele încheiate de fiecare Unitate Administrativ Teritorială cu operatorul exclusiv. Tot în acea şedinţă s-a propus ca să se monitorizeze colectarea gunoiului, în sensul de a însoţi maşinile de la firma de colectare în zilele de miercuri, pentru a constata care sunt cantităţile reale de gunoi ridicate din comună. Aceasta deoarece se formulaseră suspiciuni faţă de corectitudinea înregistrărilor acelor cantităţi. Viceprimarul Cristian Enescu se oferise să fie unul dintre cei care aveau să monitorizeze activitatea de colectare a gunoiului. Chesionat pe această temă, şeful executivului local ne-a declarat: "Am făcut ceea ce ne-am angajat şi am constatat că există diferenţe semnificative între cantităţile de gunoi ridicate în datele de 2 şi 9 ianuarie, faţă de cele din 16. Practic, cele din 16 ianuarie au fost cam la jumătate faţă de celelalte două, ceea ce ne-a dovedit că ne-am orientat corect şi vom continua acest mod de lucru, pentru a avea situaţia clară, acceptată de părţi şi asumată prin procesele verbale încheiate. În plus, am mai discutat şi cu alţi colegi de la primării orăşeneşti şi acum suntem pregătiţi cu propuneri concrete pentru momentul negocierii preţului gunoiului, care se va stabili şi în funcţie de cantatea ridicată de la noi".
În ceea ce priveşte prima şedinţă de legislativ din 2019 am aflat că se va desfăşura în data de 31 ianuarie. Primarul Barbu ne-a informat că această reuniune a aleşilor comunităţii va fi dedicată unor probleme organizatorice şi va avea pe ordinea de zi proiecte care vor viza situaţiile de urgenţă, asistenţa socială, asigurarea mentenanţei instalaţiilor de încălzire şi sanitare de la instituţiile de interes public (şcoli, grădiniţe, primărie, cămine culturale şi dispensare care funcţionează în spaţiile închiriate de la administraţia publică locală), plus altele de interes comunitar.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
