Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:27

"N-avem datorii la gunoi, dar riscăm să intrăm în colaps la Domneşti, cu noile preţuri!"

Primarul Gabriel Zăvoianu ne-a informat că administraţia publică domnişană este cu plata la zi - în ceea ce priveşte colectarea deşeurilor. "Dar, în condiţiile noilor reglementări legale, riscăm să intrăm în colaps. Şi asta deoarece preţurile pot creşte de la 4 lei/persoană lunar - cât se plătea în 2017 - la 12 lei, deci de trei ori. Nu ştiu cum ne vom descurca în acest caz, căutăm soluţii şi vom încerca să le găsim împreună cu reprezentanţii operatorului exclusiv de colectare, în timpul negocierilor pentru contractul din acest an. Bineînţeles că vom monitoriza şi noi cu mare atenţie cantităţile care se ridică din comuna noastră şi vom desfăşura şi o campanie de informare şi conştientizare a cetăţenilor privitoare la riscurile la care se expun dacă nu încheie contracte individuale. Iar acestea presupun amenzi aplicate de Garda de Mediu, care merg de la 2.000 lei până la 5.000 lei", a declarat primarul Zăvoianu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It