Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:26

La Tigveni se dă mare atenţie şi deszăpezirii trotuarelor

Într-o discuţie purtată recent cu primarul Doru Dumitru Slătineanu, într-o zi în care din văzduh se cerneau fulgi groşi de nea, am reţinut faptul că autorităţile din comuna istorică de pe Topolog nu se tem de căderile de zăpadă. De fapt, s-a dovedit în timp că au ştiut să facă faţă sarcinilor legate de deszăpeziri. Inedită pentru unii poate fi însă atenţia acordată trotuarelor. "După ce terminăm curăţarea căilor de acces spre instituţii şi puncte de interes, în ordinea priorităţilor urmează deszăpezirea trotuarelor. Bunii noştri gospodari îşi cunosc îndatoririle şi curăţă omătul de pe căile pietonale din dreptul proprietăţilor. Unde este cazul, intervenim şi noi fie cu beneficiarii de ajutoare sociale care trebuie să presteze legal muncă pentru comunitate, fie cu angajaţii noştri din serviciile publice locale. Şi asta pentru că ne îngrijim de reducerea la minim, dacă nu reuşim să anulăm total pericolul unor accidente cărora ar putea să le cadă victime copiii, vârstnicii sau oricare alt cetăţean. În timp s-a dovedit că am acţionat corect, deoarece la noi nu prea s-au înregistrat accidentări ale pietonilor". Declaraţia primarului Slătineanu are acoperirea faptică pe care n-o regăsim la Curtea de Argeş, unde cetăţenii se plâng de modul în care sunt deszăpezite trotuarele... Precizare: aceste rânduri au fost scrise cu speranţa că-i va trăzni prin mintea cuiva dintre factorii de decizie din municipiu ideea de a ne face un pustiu de bine trimiţându-l la reciclare în Tigveni pe marele director Ioan Ghiţă, de la SPGC!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It