Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 18:26

Vineri, la Poienarii de Argeş, 100 angajaţi au pierdut ziua de muncă!

Căderile de omăt din noaptea de 24 spre 25 ianuarie, picate după ploaia ce le precedase, au provocat destule deranjamente la reţelele de alimentare electrică. Astfel, în dimineaţa zilei de vineri, comuna Poienarii de Argeş s-a trezit "în beznă". Pe teritoriul acesteia muncesc la firmele particulare existente circa 100 angajaţi, dintre care o parte sunt navetişti. Unii dintre ei ne-au anunţat la primele ore ale dimineţii că se prezentaseră la locurile de muncă, dar lipsa energiei electrice îi ţinea cu braţele încrucişate, într-o aşteptare păguboasă pentru toată lumea. Contactată, conducerea administraţiei publice locale - primarul Dragoş Boncea şi viceprimarul Cornel Panţeru - ne-a confirmat situaţia, dar şi faptul că anunţaseră deranjamentele la distribuitorul de energie care promisese să remedieze operativ situaţia. Numai că de la promisiune la îndeplinirea ei s-a dovedit a fi un drum mai lung şi mai greu de străbătut, deşi deszăpezirea fusese făcută din timp ca la carte pe mai toate străzile şi uliţele din Poienarii de Argeş. Dovadă ar fi faptul că până către orele prânzului, când am ajuns în zonă, încă se mai aştepta remedierea defecţiunilor şi revenirea la normalitate în ceea ce priveşte alimentarea comunei cu energie electrică. Care s-a produs cam după o oră... Oricum, furnizorul a rămas dator abonaţilor, cărora le-a produs pagube prin modul defectuos în care şi-a onorat obligaţiile contractuale. Că a fost vorba despre întreţinerea făcută după ureche sau doar pe hârtie a reţelelor, că se confruntă cu probleme de personal sau de organizare, contează mai puţin, cât timp încasează facturi destul de mari, iar serviciile prestate sunt la nivel de avarie!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It