Planuri mari pentru investiţii la Domneşti

Edilii localităţii de pe valea Râului Doamnei caută permanent posibilitatea accesării de fonduri pentru investiţiile în dezvoltarea locală durabilă, în conformitate cu strategia stabilită pentru această perioadă. Şi aceasta cu atât mai mult cu cât disciplina financiară a contribuabililor nu prea este de lăudat. Sau cel puţin aşa ar sugera nivelul încasărilor la veniturile proprii, care în 2018 a fost de circa 70%, după cum ne-a declarat primarul Gabriel Zăvoianu. De la dumnealui am aflat că s-a apelat şi la programele europene, cum ar fi P.O.R.-ul. Pe baza acestuia se urmăreşte obţinerea pe bază de proiect a unei finanţări de 500.000 euro pentru modernizarea grădiniţei, în imobilul în care a funcţionat internatul liceului din localitate. Este un plan ambiţios, care dovedeşte încrederea în viitor şi în posibilitatea demonstrării adevărului că sporul demografic negativ este numai un episod care se va încheia odată cu creşterea nivelului de trai al populaţiei. Domneştiul este un centru educativ tradiţional al zonei şi Liceul Tehnologic "Petre Ionescu Muscel" are circa 600 elevi. S-ar părea că edilii actuali duc mai departe visul de a-l transforma în colegiu şi muncesc pentru asigurarea condiţiilor de desfăşurare a procesului instructiv-educativ la standarde cât mai apropiate de cele occidental-europene. "Avem un proiect care necesită finanţare de vreo 400.000 lei pentru amenajarea toaletelor în incintele imobilelor şcolare. Sperăm ca sprijinul promis de către Consiliul Judeţean să se şi materializeze în cursul acestui an. În plan mai avem pentru liceu şi amenajarea unei săli de sport, pentru care vom depune în scurt timp nota de fundamentare necesară", a concluzionat primarul Zăvoianu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
